13.2 C

Ρόμα – Τορίνο 1-0: Ο Έιμπραχαμ βρήκε τη λύση

Μέσα σε ένα ημίχρονο «φωτιά» η Ρόμα κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Τορίνο (1-0) και να βρεθεί ξανά σε θέση ισχύος όσον αφορά την Ευρώπη.

Η ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας χρειαζόταν το τρίποντο προκειμένου να μείνει στο «παιχνίδι» της Ευρώπης, με το γκολ του Έιμπραχαμ να της χαρίζει – προσωρινά – την πέμπτη θέση.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν και αυτό που στην ουσία έκρινε το παιχνίδι. Ο Άμπραχαμ με ένα έξοχο σουτ στην δεξιά πλευρά της εστίας έκανε το 1-0 για την ομάδα του, στο 32′, ένα αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Βέβαια τα τέρματα θα μπορούσαν να είχαν διπλασιαστεί για τους γηπεδούχους, ωστόσο VAR και διαιτητής μετά από μία μικρή σύγχυση τελικά ακύρωσαν το πέναλτι που τους έδωσαν σε πρώτο χρόνο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/11

Κάλιαρι – Σαλερνιτάνα 1-1 (73’ Παβολέτι / 90+1’ Μπονατσόλι)

Σάββατο 27/11

Έμπολι – Φιορεντίνα 2-1 (87’ Μπαντινέλι, 89’ Πιναμόντι / 57’ Βλάχοβιτς)

Σαμπντόρια – Βερόνα 3-1 (51’ Καντρέβα, 77’ Έκνταλ, 90’ Μούρου / 37’ Ταμέζε)

Γιουβέντους – Αταλάντα 0-1 (28′ Σαπάτα)

Βενέτσια – Ίντερ 0-2 (34′ Τσαλχάνογλου, 90+6′ πεν. Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κυριακή 28/11

Ουντινέζε – Τζένοα 0-0

Μίλαν – Σασουόλο 1-3 (21′ Ρομανιόλι / 24′ Σκαμάκα, 33′ αυτ. Κιάερ, 66′ Μπεράρντι)

Σπέτσια – Μπολόνια 0-1 (83′ πεν. Αρναούτοβιτς)

Ρόμα – Τορίνο 1-0 (32′ Έιμπραχαμ)

Νάπολι – Λάτσιο (21:45)