16.6 C

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-2: Πρώτη γκέλα στη σεζόν για τους Nερατζούρι

Στάση «Λουίτζι Φεράρις» για το τρένο της Ίντερ. Η ομάδα του Ιντζάγκι έμεινε στο 2-2 με την Σαμπντόρια του Ντ’ Αβέρσα στη Γένοβα και έμεινε με το «θέλω» μετά την 3η αγωνιστική της Serie A, που τη βρίσκει προσωρινά στη δεύτερη θέση (πίσω μόνο από την πρωτοπόρο και αήττητη Νάπολι) με 7 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «νερατζούρι» καθώς προηγήθηκαν σχετικά νωρίς (18′) με γκολάρα του Ντιμάρκο από απευθείας εκτέλεση φάουλ που ήταν σα να βγήκε από Playstation.

Η Σαμπντόρια, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Ιάπωνα Γιοσίντα στο 33′. Κι ενώ το ματς έδειχνε ότι θα κυλήσει έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ήρθε ο Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει αισθητή την παρουσία του με το δεύτερο τέρμα του στη φετινή σεζόν της Serie A και να στείλει την Ίντερ με προβάδισμα και καθαρό μυαλό στα αποδυτήρια.

Όλα αυτά μέχρι το ξεκίνημα της επανάληψης. «Μία σου και μία μου», είπαν οι γηπεδούχοι και μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Τομάσο Ογκέλο που εκμεταλλεύτηκε την αλληγορία διαρκείας στην αμυντική γραμμή των «νερατζούρι».

Η Σαμπντόρια ήταν αυτή που πίεσε περισσότερο, με μεγαλύτερη ουσία και υπομονή για να βρει το τρίτο γκολ της ολικής ανατροπής μέχρι το τέλος, ωστόσο ο Χαντάνοβιτς κράτησε την ισοπαλία, βλέποντας παράλληλα την ομάδα του να δημιουργεί μόλις 3 σουτ στην αντίπαλη εστία σε open play, μένοντας στις 7 τελικές για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της τρέχουσας σεζόν.

Τελικό σκορ 2-2 σε ένα γεμάτο μεσημέρι στο ιστορικό «Λουίτζι Φεράρις».