20.9 C

Σαμπντόρια – Κάλιαρι 1-2: Προσωρινά χαμόγελα για την ομάδα της Σαρδηνίας (vid)

Δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Κάλιαρι ώστε να πάρει την νίκη κόντρα στη Σαμπντόρια. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο στο Β’ μέρος πάτησαν γκάζι και εν τέλει πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

Παρόλα αυτά η συγκεκριμένη νίκη αφήνει γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα της Σαρδηνίας αφού μετράει περισσότερα ματς από Τζένοα και Σαλερνιτάνα, που τον κυνηγούν στην βαθμολογία.

Το 1-0 ήρθε στο 18ο λεπτό από τον Γκαμπιαντίνι, ο οποίος μέσα από τη περιοχή πλάσαρε για το γκολ της ομάδας του. Το υπόλοιπο πρώτο μέρος κύλησε με το προβάδισμα να ανήκει στους γηπεδούχους.

Τα πράγματα εντούτοις άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Ντεϊόλα στο 55ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ένα τέταρτο αργότερα ο Παβολέτι με ένα όμορφο σουτ στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και φέρνει το ματς «τούμπα».