23.5 C

Σαμπντόρια – Μίλαν 0-1: Δεν σταματά πουθενά εκτός έδρας! (vid)

Στο ντεμπούτο των Μενιάν και Ζιρού οι Ροσονέρι πανηγύρισαν μεγάλη νίκη στη Γένοβα και κράτησαν για 6ο σερί ματς το μηδέν στην εστία τους

Παρέα με Ίντερ, Λάτσιο, Αταλάντα, Σασουόλο και Μπολόνια θα κάνει στην κορυφή της Serie A η Μίλαν που έκανε το καθήκον της και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Σαμπντόρια.

Μάλιστα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έφτασε τις 11 εκτός έδρας νίκες μέσα στο 2021, κάτι που έχουν πετύχει μόνο η Μάντσεστερ Σίτι και η Μπαρτσελόνα.

Οι Ροσονέρι δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα με εξαίρεση το τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ενώ χάρη στο γρήγορο γκολ που πέτυχαν μπόρεσαν να διαχειριστούν ιδανικά το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Μενιάν είχε άκρως θετικό ντεμπούτο με εξαιρετικά αντανακλαστικά και καλές τοποθετήσεις στο τέρμα, ενώ από τον Ζιρού έλειψε το γκολ όμως είχε θετικές ενέργειες και κράτησε ψηλά την ομάδα του.

Η Μίλαν προηγήθηκε στη Γένοβα απέναντι στη Σαμπντόρια μόλις στο 9ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Καλάμπρια πίεσε τον Αουγκέλο που άφησε την μπάλα να σκάσει μπροστά του και στη συνέχεια έχασε τον μπακ της Μίλαν, ο οποίος πάτησε στην περιοχή και γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Μπραΐμ Ντίαθ που έκανε το πλασέ και με περιπετειώδη τρόπο η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Το γκολ εκείνο έκρινε την αναμέτρηση, αφού παρά τον υψηλό ρυθμό και την πίεση των γηπεδούχων, η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Η Μίλαν απείλησε στο 62′ για ένα δεύτερο γκολ με τον Καλάμπρια να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρέμπιτς δεν αξιοποίησε το λάθος του Αντριέν Σίλβα και αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Κόλεϊ, Γιοσίντα, Αουγκέλο (71′ Μούρου), Καντρέβα, Θόρσμπι, Έκνταλ (86′ Αντριέν Σίλβα), Ντάμσγκααρντ, Γκαμπιαντίνι (72′ Βέρε), Κουαλιαρέλα

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (88′ Ρομανιόλι), Κιάερ, Τομόρι, Τεό Ερναντές, Κρούνιτς, Τονάλι, Σαλεμάκερς (81′ Φλορέντσι), Λεάο (69′ Ρέμπιτς), Μπραΐμ Ντίαθ (69′ Μπενασέρ), Ζιρού

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/8

Ίντερ – Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Βερόνα – Σασουόλο 2-3 (71′, 90′ Ζακάνι / 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Έμπολι – Λάτσιο 1-3 (4′ Μπαντινέλι / 6′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31′ Λατσάρι, 41′ πεν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο – Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι / 6′ Μουριέλ, 90+3′ Πικόλι)

Κυριακή 22/8

Μπολόνια – Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 75′ Αρναούτοβιτς / 52′ πεν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε – Γιουβέντους 2-2 (51′ πεν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου / 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Ρόμα – Φιορεντίνα 3-1 (26′ Μιχιταριάν, 64′, 80′ Βερετού / 60′ Μιλένκοβιτς)

Νάπολι – Βενέτσια 2-0 (62′ πεν. Ινσίνιε, 73′ Ελμάς)