21.4 C

Σάλκε – Αμβούργο 1-3: Πρεμιέρα με τεράστιο διπλό για την ομάδα του Βάλτερ!

Σε ένα παιχνίδι με άρωμα Bundesliga, το Αμβούργο πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σάλκε, επικρατώντας με 3-1 για την 1η αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας της Γερμανίας, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-0!

Στη «Veltins Arena», το βράδυ της Παρασκευής (23/7), άρχισε η σεζόν 2021/22 για τη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Το Αμβούργο νίκησε τη Σάλκε με 3-1, «χτυπώντας» στο φινάλε της αναμέτρησης και κάνοντας μία τεράστια ανατροπή, καθώς στο ημίχρονο έχανε με 1-0. Στο 86′ ο Μόριτς Χέιερ έκανε το 2-1, ενώ στο 90′ ο Μπάκερι Γιάτα διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Ρόμπερτ Γκάτσελ στο 53′ είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ νωρίτερα είχε αστοχήσει σε πέναλτι (στο 28′)!

Οι φιλοξενούμενοι του Τιμ Βάλτερ είδαν τη Σάλκε του Δημήτρη Γραμμόζη να προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Σίμον Τερόντε στο 7′. Ο 33χρονος Γερμανός επιθετικός, Τερόντε, αγωνιζόταν στο Αμβούργο την περασμένη σεζόν, μετρώντας 24 γκολ σε 33 συμμετοχές στο Πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.