16.8 C

Σάλκε – Γκλάντμπαχ 0-3: Το βαρέλι δεν έχει πάτο, σε τροχιά Ευρώπης η Γκλάντμπαχ (vid)

Μετά την ήττα της Σάλκε με 5-0 από τη Βόλφσπουργκ, ήρθε και η Γκλάντμπαχ για να την αποτελειώσει με 3-0, με την ομάδα του Δημήτρη Γραμμόζη να περιμένει πλέον ένα «θαύμα» για να παραμείνει στη Bundesliga, όντας 18η με 10 βαθμούς και στο -11 από τη θέση του μπαράζ και τη Μάιντς.

Δεν έχει τελειωμό η κατρακύλα για τη Σάλκε, η οποία αυξάνει ολοένα και περισσότερο της πιθανότητες να υποβιβαστεί. Η Γκλάντμπαχ από την άλλη, ανέβηκε στην 9η θέση, έβαλε τέλος αρνητικό σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη και πλέον είναι στους -4 από τις θέσεις της Ευρώπης, έχοντας βέβαια ένα ματς παραπάνω.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς, όταν ο Στιντλ σούταρε από το σημείο του πέναλτι και έκανε το 0-1 μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 63’ ο Λάινερ διπλασίασε με κεφαλιά τα τέρματα έπειτα από κόρνερ γράφοντας το 0-2, για να έρθει εννέα λεπτά αργότερα ο Ελβεντι και να διαμορφώσει το τελικό 0-3, με το γκολ βέβαια να χρεώνεται ως αυτογκόλ του Ρένοου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/3

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Λειψία 0-1 (46′ Ζάμπιτσερ)

Σάββατο 20/3

Μπάγερν – Στουτγκάρδη 4-0 (18′, 23′, 39′ Λεβαντόφσκι, 22′ Γκνάμπρι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 5-2 (2′, 41′ Αντρέ Σίλβα, 35′ αυτ. Άντριχ, 39′ Κόστιτς, 90+2′ Τσάντλερ / 7′, 45+3′ Κρούζε)

Κολωνία – Ντόρτμουντ 2-2 (35′ Ντούντα, 65′ Γιάκομπς / 3′, 90′ Χάαλαντ)

Βέρντερ Βρέμης – Βόλφσμπουργκ 1-2 (45′ Μόβαλντ / 9′ αυτ. Σάρτζεντ, 42′ Βέγκχορστ)

Σάλκε – Γκλάντμπαχ 0-3 (15′ Στιντλ, 63′ Λάινερ, 72′ αυτ. Ρένοου)