18.9 C

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 0-2: Έπιασε τρίτη θέση και ελπίζει

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε με τα γκολ των Κιέζα και Ράμσεϊ 2-0 επί της Σαμπντόρια, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της Serie A, αφού ξεπέρασαν τη Ρόμα, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή με τη Βερόνα (31/1, 21:45).

Νικηφόρα πέρασαν οι «μπιανκονέρι» από το «Λουίτζι Φεράρις», επανέφεραν στους επτά πόντους τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μίλαν και πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κύπελλο, Super Cup).

Η Βέκια Σινιόρα άνοιξε το σκορ στο 20′, όταν μετά από ωραία συνεργασία των Ρονάλντο και Μοράτα, ο Κιέζα έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών του ματς, αλλα διεύρυνε σε σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράμσεϊ βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.