16.8 C

Σαμπντόρια – Μίλαν 1-2: Του Ζλάταν τα παιδιά! (vid)

Η Μίλαν έβγαλε μια ακόμη δοκιμασία χωρίς απώλειες. Και το πιο σημαντικό είναι πως τα κατάφερε δίχως να έχει τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στη σύνθεσή της για ακόμη ένα βράδυ. Οι ροσονέρι πέρασαν νικηφόρα από τη Γένοβα, αν και αγχώθηκαν στο τέλος μετά το 1-2 του Έκνταλ.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο οι Μιλανέζοι βρήκαν το γκολ από το χέρι-πέναλτι του Γιάνκτο. Ο Κεσί ευστόχησε από την άσπρη βούλα και οι παίκτες του Πιόλι κλήθηκαν να διαχειριστούν στο β’ μέρος το εν πολλοίς ανέλπιστο προβάδισμά τους. Το γεγονός πως η Σαμπντόρια έκανε στο 68′ τη δεύτερη (ψευτο)τελική της στο ματς, αποτυπώνει εύγλωττα το πόσο λίγο ανησυχούσε η άμυνα της Μίλαν.

Επειδή όμως το προβάδισμα ενός τέρματος είναι πάντοτε εύθραυστο και μπορεί να εξανεμιστεί ακόμα και κόντρα στον πιο ακίνδυνο αντίπαλο, το 0-2 του Καστιγιέχο φάνηκε να κλείνει κάθε συζήτηση για το ποιος θα είναι ο νικητής. Αυτή η συζήτηση ξανάνοιξε μετά από έξι λεπτά, όταν ο Ντοναρούμα αντέδρασε λανθασμένα σε μια κεφαλιά του Έκνταλ, αποτυγχάνοντας να αποκρούσει την μπάλα προτού αυτή περάσει τη γραμμή. Οι Γενοβέζοι προσπάθησαν να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους στα τελευταία 10 λεπτά, ήταν όμως αδύνατον να βρεθούν εκ νέου σε θέση βολής ώστε να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία της Μίλαν…

Περισσότερα σε λίγο

Σαμπντόρια (Ρανιέρι): Αουντέρο, Μπερεσίνσκι (20′ Κόλεϊ), Φεράρι, Τονέλι, Αουγκέλο (82′ Λερίς), Γιάνκτο (46′ Ντάμσγκααρντ), Σίλβα (46′ Έκνταλ), Θόρσμπι, Καντρέβα, Γκαμπιαντίνι (57′ Λα Γκουμίνα), Κουαλιαρέλα

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Γκάμπια, Ρομανιόλι, Τεό Ερναντέζ, Σαλεμάκερς (76′ Καστιγιέχο), Τσαλχάνογλου (90′ Κρούνιτς), Μπραΐμ Ντίαθ (46′ Χάουγκε), Ρέμπιτς