19.1 C

Σαμπντόρια – Νάπολι 2-4: Πίσω έμπαζε, μπροστά έβαζε (vid)

Δεύτερη σερί νίκη με… δραματικό τρόπο σημείωσε η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο που παρουσιάζει βελτιωμένη εικόνα με τις προσθήκες που έκανε στο χειμερινό παζάρι.

Οι Ναπολιτάνοι πέρασαν από την έδρα της Σαμπντόρια με 4-2, έφτασαν τους 30 βαθμούς και ελπίζουν πως θα συνεχίσουν την… αντεπίθεση για να προλάβουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι φιλοξενούμενοι με το γκολ του Μίλικ στο 3′ και τον Ελμάς στο 16′ έθεσαν βάσεις νίκης, ωστόσο η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι απάντησε.

Στο 26′ ο Κουλιαρέλα με εκπληκτικό βολέ νίκησε τον Μέρετ και μείωσε σε 2-1, ενώ στο 72′ κέρδισε πέναλτι από τον Μανωλά και ένα λεπτό αργότερα ο Γκαμπιαντίνι ισοφάρισε σε 2-2 από την άσπρη βούλα.

Ενώ όλα έδειχναν… γκέλα για τη Νάπολι, στο 83′ ο Ντέμε ξεκίνησε την απόσβεση. Ο Γερμανός αμυντικός χαφ που αποκτήθηκε με 12.000.000 από τη Λειψία πήρε ριμπάουντ σε σουτ του Ινσίνιε και έγραψε το 2-3, ενώ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινσίνιε σε κενή εστία έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη της ομάδας του για το τελικό 2-4.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 1/2

Μπολόνια – Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί / 36’πεν. Τορεγκρόσα)

Κάλιαρι – Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90+4’ Κορνέλιους)

Σασουόλο – Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Τζούριτσιτς, 74’ Μπογκά / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)

Κυριακή 2/2

Γιουβέντους – Φιορεντίνα 3-0 (39′, 80′ πεν. Ρονάλντο, 90+1′ Ντε Λιχτ)

Αταλάντα – Τζένοα 2-2 (12′ Τολόι, 35′ Ίλιτσιτς / 19′ πεν. Κρίσιτο, 33′ Σανάμπρια)

Μίλαν – Ελλάς Βερόνα 1-1 (29′ Τσαλχάνογλου / 13′ Φαραόνι)

Λάτσιο – ΣΠΑΛ 5-1 (3′ 29′ Ιμόμπιλε, 16′ 38′ Καϊσέδο, 58′ Αντεκάνιε / 65′ Μισιρόλι)

Λέτσε – Τορίνο 4-0 (11′ Ντεϊόλα, 19′ Μπαράκ, 64′ Φάλκο, 78′ πεν. Λαπαντούλα)

Ουντινέζε – Ίντερ 0-2 (64′, 71′ πεν. Λουκάκου)

Δευτέρα 3/2

Σαμπντόρια – Νάπολι 2-3 (26′ Κουαλιαρέλα, 73′ πεν. Γκαμπιαντίνι / 3′ Μίλικ, 16′ Ελμάς, 83′ Ντέμε, 90+8′ Ινσίνιε)