17 C

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 8/4: Το αλησμόνητο ντέρμπι του Κουκούλα (vids)

Δέκα χρόνια πριν τον Ευθυμιάδη, ήταν ο διαιτητής Κουκούλας εκείνος που ανακάλυψε ότι το να δίνεις κρίσιμο πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε αιώνιο ντέρμπι επισύρει... ξυλοδαρμό!

Στην ιστορία έχει μείνει το παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα το 1992 μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Στον πρώτο αγώνα στο Καραϊσκάκη το ματς έληξε 0-0 όπου οι Ερυθρόλευκοι είχαν να αντιμετωπίσουν εκτός από τους πράσινους και τον διαιτητή Ζακεστίδη, ο οποίος με απόφαση – ανέκδοτο ακύρωσε κανονικό γκολ του Λιτόφτσενκο.

Η ρεβάνς έμεινε στην ιστορία ως το ντέρμπι του Κουκούλα, αφού ο Μυτιληνιός διαιτητής έπαθε περίπου ότι και ο Ευθυμιάδης δέκα χρόνια μετά. Ο Ολυμπιακός ήταν καταφανώς ανώτερος αλλά το σκορ άνοιξε ο Παναθηναϊκός με πέναλτι μετά από χέρι του Βλάχου σε σέντρα του Βαζέχα. Στο 78′ της αναμέτρησης ο Βαζέχα μονομάχησε με τον Καραταΐδη, αρχικά τον τράβηξε και στη συνέχεια ο ερυθρόλευκος παίκτης ανταπέδωσε και τον πέταξε κάτω εντός περιοχής. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Καραγεωργίου ανέτρεψε τον Τσαλουχίδη, το πέναλτι χτύπησε ο Όλεγκ Προτάσοφ κι έστειλε τον Ολυμπιακό στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

Προτάσοφ Κουκούλας Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 1-1 1992

Ακολούθησαν σκηνές απείρου κάλλους. Με το σφύριγμα της λήξης ο διαιτητής δέχθηκε επίθεση από άτομα που βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο μέσα στη φυσούνα που οδηγούσε στα αποδυτήρια. Στον Γιώργο Κουκούλα επιτέθηκαν οι περισσότεροι από τους μπράβους του Γιώργου Βαρδινογιάννη και ο Σπύρος Λιβαθηνός ο οποίος ήταν τεχνικός της Κορίνθου τότε (!) και χτύπησε τον Κουκούλα με σκουπόξυλο που βρήκε μέσα στο διάδρομο των αποδυτηρίων. Μέσα στον χαμό χτύπησε το διαιτητή ο Σπύρος Μαραγκός με κίνηση… καράτε ενώ ενεπλάκη και η σύζυγός του, Αντριάνα. Το περίεργο είναι ότι στην επίθεση σε βάρος του Κουκούλα συμμετείχαν και ορισμένοι δημοσιογράφοι.

Ο Βαρδινογιάννης έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών απειλούσε Θεούς και δαίμονες ζητώντας από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Βύρωνα Πολύδωρα να παραιτηθεί η κυβέρνηση. Ο Κουκούλας ήταν στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας και ο Βαρδινογιάννης τον κατηγορούσε ότι εκτελούσε κυβερνητικές εντολές. Στο τέλος της χρονιάς ο Ολυμπιακός, υπό την ηγεσία των Νταϊφά και Κόκκαλη, κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας σε διπλό τελικό απέναντι στον ΠΑΟΚ.

08/04/1992
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Προημιτελική Φάση, 2ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδος
1-1
65′ Σαραβάκος, 90′ ΠΡΟΤΑΣΟΦ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 8/4

08/04/1947
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
2η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Ελλάδος
3-1
40′ ΧΑΤΖΗΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, 75′ Τιβέριος, 82′ – 87′ ΒΑΖΟΣ

7-1
17′ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, 18′ ΝΤΟΚΟΣ, 16′ – 22′ – 45′ – 49′ – 73′ – 77′ ΣΙΔΕΡΗΣ

08/04/1973
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ
26η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής
2-0
55′ ΑΡΓΥΡΟΥΔΗΣ, 57′ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

08/04/1979
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
27η Αγωνιστική
0-1
71′ ΚΑΡΑΒΙΤΗΣ

08/04/1980
ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
28η Αγωνιστική
2-1
41′ Μπαλλής, 53′ ΝΙΚΟΛΟΥΔΗΣ, 73′ Πάλλας

08/04/1984
ΑΙΓΑΛΕΩ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
0-2
63′ – 84′ ΚΟΥΣΟΥΛΑΚΗΣ

08/04/2001
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – SKODA ΞΑΝΘΗ
25η Αγωνιστική
Πρωτάθλημα Εθνικής Κατηγορίας
4-0
17′ – 65′ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, 32′ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ, 59′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ

08/04/2006
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ
5-1
5′ ΚΑΦΕΣ, 49′ ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ, 51′ Παπουτσής, 53′ ΤΖΟΡΤΖΕΒΙΤΣ, 59′ ΟΚΚΑΣ, 90′ ΚΑΣΤΙΓΙΟ

08/04/2012
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ
Superleague
0-1
81′ Ιωάννου

08/04/2015
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ημιτελικός, 1ος Αγώνας
Κύπελλο Ελλάδας
0-3
20′ ΜΠΟΤΙΑ, 26′ ΧΑΡΑ, 57′ ΝΤΟΣΕΒΙ

Επιμέλεια αφιερώματος: Στράτος Καββάδας – Νίκος Φωλόπουλος