21.3 C

Σαν σήμερα: Με 10 παίκτες από το 32′ ο Ολυμπιακός «ισοπέδωσε» τον Παναθηναϊκό!

Την Τετάρτη (5/5) συμπληρώνονται 22 χρόνια από μία χαρακτηριστική νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Στις 5 Μαΐου του 1999, ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει ένα από τα πιο μάγκικα Κύπελλα Ελλάδας της ιστορίας του, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 2-0 στον τελικό που είχε διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, μπροστά σε 57.783 θεατές και των δύο ομάδων.

Οι Ερυθρόλευκοι από το 32ο λεπτό έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Γιώργου Αμανατίδη από τον διαιτητή Γιώργο Δούρο, αλλά με μία ψυχωμένη εμφάνιση έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου χάρη σε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54′ ο Δημήτρης Μαυρογενίδης έκανε με διπλή προσπάθεια και κεφαλιά το 1-0, ενώ στο 90′ ο Πίτερ Οφορίκουε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μαυρογενίδης Ρετρό

Οφορίκουε

Είναι μία από τις πιο επιβλητικές νίκες του Ολυμπιακού κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο, επιβεβαιώνοντας την απόλυτη κυριαρχία του σε αγωνιστικό επίπεδο. Μία νίκη, που θα παραμείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό κάθε οπαδού της ομάδας! Με αριθμητικό μειονέκτημα για σχεδόν 60 λεπτά αγώνα και μάγκικη εμφάνιση από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός «πάτησε» τον Παναθηναϊκό, κατακτώντας το νταμπλ για τη σεζόν 1998/99.

Δείτε το βίντεο! Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι…