23.5 C

Σαουθάμπτον – Έβερτον 2-0: Τέλος στο αήττητο των πρωτοπόρων

Η πρωτοπόρος Έβερτον γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με πικρό τρόπο. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι που είχε αποσπάσει τον βαθμό στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ (2-2) την 5η αγωνιστική της Premier League, ηττήθηκε από τη Σαουθάμπτον με 2-0 στο «Σεντ Μέρις».

Η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουλτ που είχε πάρει και βαθμό κόντρα στην Τσέλσι, σφράγισε το τρίποντο με δύο γκολ μέσα σε οχτώ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 27′ ο Γουόρντ-Πράους με ωραίο διαγώνιο σουτ μετά την ασίστ του Ινγκς πέτυχε το 1-0, ενώ στο 35′ ο Τσε Άνταμς αξιοποίησε τη δεύτερη ασίστ του Ινγκς στο παιχνίδι και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Έβερτον ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντιν στο 73′.