17.9 C

Σαουθάμπτον – Λίβερπουλ 1-2: «Απόλυτη» με Μανέ και Φιρμίνο

Ελάχιστες μέρες πέρασαν από τη νίκη της Λίβερπουλ στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Τσέλσι που έφερε και την κατάκτηση του Super Cup. Αυτή την κούραση θέλησε να εκμεταλλευτεί η Σαουθάμπτον και να αιφνιδιάσει τους «Κόκκινους».

Για 45′ η ομάδα του Ραλφ Χάσενχαλτ είχε επιβάλλει τον ρυθμό της, μπλοκάροντας αρχικά τους Φιρμίνο και Σαλάχ και δημιουργώντας διαρκώς προϋποθέσεις για ένα γκολ. Αρχικά, ο Γιοσίντα πήρε την κεφαλιά και είδε τον Αντριάν να απομακρύνει ενστικτωδώς, ενώ στη συνέχεια τα πολλά αβίαστα λάθη οδήγησαν σε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 38′, όταν ο Άνταμς από κοντά έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Κόντρα στη ροή του ματς, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μανέ συνέκλινε από τα αριστερά, έπιασε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Γκαν για το 0-1. Διπλή ευκαιρία είχαν οι Κόκκινοι μέσα σε δύο λεπτά με Μίλνερ και Σαλάχ, αλλά η Σαουθάμπτον έμεινε στο παιχνίδι χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της. Μάλιστα, ο Φιρμίνο έχασε κι αυτός εύκολο γκολ, αλλά εξιλεώθηκε στο 71′ όταν μετά από συνεργασία έγραψε το 0-2.

Από τραγικό λάθος του Άντριαν η Σαουθάμπτον ξαναμπήκε στο ματς με τον Ινγκς στο 83′, ενώ ο άλλοτε φορ της Λίβερπουλ παραλίγο να ισοφαρίσει σε 2-2. Το τελικό αποτέλεσμα έφερε τη Λίβερπουλ έστω και προσωρινά στην κορυφή.

Σαουθάμπτον: Γκαν, Μπέντναρεκ, Γιοσίντα, Βέστεργκααρντ, Βάλερι, Γουόρντ Πρόουζ, Ρομέου, Χόιμπεργκ, Μπέρτραντ, Άνταμς, Ρέντμοντ

Λίβερπουλ: Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, Μίλνερ, Φιρμίνο, Σαλάχ, Μανέ