21.7 C

Σαραγόσα – ΠΑΟΚ 86-76: Έμεινε στην τελευταία θέση

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε ακόμα μία ήττα στο Basketball Champions League, αυτήν τη φορά από τη Σαραγόσα με 86-76 και έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου, με ρεκόρ 4-9, μετά από 13 αγωνιστικές.

Ο αγώνας για τον ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς η Σαραγόσα ήταν καλύτερη και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (23-18).

Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη αντέδρασε στη συνέχεια και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, δίνοντας την εντύπωση ότι μπορεί να κυνηγήσει την υπόθεση νίκη μέχρι τέλους. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 45-42, αλλά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον έναν πόντο (47-46), αλλά από αυτό το σημείο και μετά η Σαραγόσα έφυγε μπροστά και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 68-59, με την ισπανική ομάδα να μην αφήνει περιθώριο στον ΠΑΟΚ.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με μεγάλη ευκολία τα ηνία της αναμέτρησης και πήραν τελικά τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76