23.3 C

Σαρωτική η ΑΕ Μοσχάτου 4-0 την ΑΕ Μ. Αετού Ολυμπιάδα

Παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα η ΑΕ Μοσχάτου σάρωσε με 4-0 την ΑΕ Μαύρου Αετού Ολυμπιάδα και ουσιαστικά είναι ήδη από τώρα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πειραιά αφού ο επαναληπτικός αγώνας θα είναι τυπικής διαδικασίας .

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10’ με πλασέ του Σαπαλίδη μετά από σέντρα του Στούπη .

Οι Αμφιαλιώτες  πάλεψαν το παιχνίδι  και το τελικό σκορ θεωρείται βαρύ γι’ αυτούς . Σίγουρα άξιζαν καλύτερη τύχη .Στο 29’ μάλιστα θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν αλλά το φοβερό σουτ του Βάσσου απέκρουσε σε κόρνερ με υπερένταση ο Αθανασόπουλος .

Αντί να γίνει το 1-1 , στο 34’ ο Νιζάμης «ζευγάρωσε » τα τέρματα της ομάδας .

Στην επανάληψη η ΑΕ Μοσχάτου  διατήρησε πλήρως τα ηνία του αγώνα και στο 52’ ο Σαπαλίδης και πάλι με διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του  σκορ σε 3-0 .

Στο 57’ μόνος του ο Σπανός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μεϊμάρογλου που απέκρουσε σωτήρια.

Στη συνέχεια είχαμε από ένα ακυρωθέν γκολ για κάθε ομάδα . Στο 68’ του Σαμλίδη με υπόδειξη του βοηθού Χρηστάκου  και στο 82’ του Σαπαλίδη με υπόδειξη του έτερου βοηθού Γιαννίκου .

Στο 90’ ο Πολυχρονίδης ανέτρεψε τον Μπόλη και το πέναλτι που καταλογίστηκε μετέτρεψε σε γκολ ο Χατζάκης γράφοντας το τελικό 4-0 .

Σωστός ο διαιτητής Ντουμιτρέσκου. Ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις .

ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: Αθανασόπουλος, Σταύρου. Ξενιτόπουλος, Φιαμέγκος, Στεφανής, Σιδηρόπουλος( 71’ Ντούνιας) , Νιζάμης( 56’ Δρυμούσης) , Χατζάκης, Σαπαλίδης( 84’ Μπόλης) Σπανός , Στούπης.

ΑΕ Μ.ΑΕΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Μεϊμάρογλου, Καρασάββας( 63’ Κασδοβασίλης) , Σαμλίδης, Βιδάλης, Σταμπούλογλου , Χατζημελετιάδης, Τσορτανίδης ( 58’ Παπαδόπουλος) Γκιάτης. Βάσσος( 58’ Πολυχρονίδης), Πέρρος( 71’ Μανουλίδης) , Κουλουριώτης .

Στο 95’ η Χαλκηδόνα ισοφάρισε την ΑΕ Περάματος (2-2)

Στο 95’ στην τελευταία φάση του αγώνα η Χαλκηδόνα ισοφάρισε σε 2-2 την ΑΕ Περάματος και οι ελπίδες της για πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Πειραιά αναπτερώθηκαν.

Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και από τις δυο ομάδες .

Προηγήθηκε η Χαλκηδόνα στο 8’ με αυτογκόλ του Μελά Θ. στην προσπάθεια του να αποκρούσει σέντρα του Μουστάκα.

Οι Περαματιώτες κατάφεραν πριν λήξει το ημίχρονο να γυρίσουν το παιχνίδι με τέρματα των Νάζαρη στο 26’ και Ταμπουράκη στο 35’. Ο τελευταίος σκόραρε στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα της νέας του ομάδας.

Το 1-2 παρέμενε μέχρι την τελευταία  φάση των καθυστερήσεων στο 95’ όταν ο Μπουζάλη έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς  για τον επαναληπτικό του Περάματος.

Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε ο Κύριας που έκανε άσεμνη χειρονομία στους φιλάθλους της Ένωσης.

ΧΑΛΚΗΔΩΝΑ : Ρετζέπης, Ανδρεάτος( 41’ Χατζηπαππάς) Πνευματικός, Κύριας, Μπουζάλη, Κούσιας, Μουστάκας (33’ Μαμουγιώργης, 55’ Μανδαμαδιώτης , Μαρούλης, Πλάκας, Σβώλης, Κούρτης( 65’ Ζαρκαδούλας)

ΑΕ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ : Καββαδίας, Ζαχαρόγλου, Μικρούλης, Μελάς Θ.,Κουτσογιαννόπουλος, Νάζαρης,. Στάης( 75’ Ντέμα) Τάνκα( 70’ Φεύγας) Ταμπουράκης( 87’ Μελάς Σ.) Αντωνίου( 85΄’ Πατέστος ) Λαθούρης