15.9 C

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στη Λευκάδα, διέλυσε τη Νίκη με σκορ 110-43!

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού ήταν... καταιγιστική στη Λευκάδα, σαρώνοντας τη Νίκη με το εκκωφαντικό 110-43!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Νίκη Λευκάδας με το εκκωφαντικό 110-43, το μεσημέρι της Κυριακής (4/4), για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι Ερυθρόλευκες πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους μετά την επανεκκίνηση της αγωνιστικής δραστηριότητας στην Ελλάδα, σαρώνοντας με 67 πόντους διαφορά τη Νίκη στο ΔΑΚ Λευκάδας.

Οι Ερυθρόλευκες έφτασαν τις πέντε νίκες στο Πρωτάθλημα (5-1) και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες. «Πάτησαν γκάζι» από το πρώτο δεκάλεπτο (5-28), έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +31 (24-55), ενώ στην τρίτη περίοδο πέτυχαν 38 πόντους, φτάνοντας τους 93 ύστερα από 30 αγωνιστικά λεπτά!

Οι Σταμολάμπρου και Φοντέν σκόραραν από 19 πόντους, οι Σταμάτη και Αλεξανδρή από 15, ενώ η Ντέιβις τελείωσε το ματς με 14 πόντους και η Κόστοβιτς με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη μέτρησαν 52 ριμπάουντ έναντι 27 των αντιπάλων τους, ενώ είχαν 33 ασίστ στην αναμέτρηση έναντι μόλις 10 της Νίκης Λευκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 5-28, 24-55, 28-93, 43-110.

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Μπεσόλο 8 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σπηλιώτη 4, Πολυμένη 16 (4/9 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2ασίστ και 5 λάθη), Μαγκλάρα 5, Γκριν 2, Κερασοβίτη 8, Αρώνη, Λάζαρη.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτη 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου 6, Φοντέιν 19 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολοπούλου 4, Κούκη 7, Ντέιβις 14 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παντελή , Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 11 (4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίκης Λευκάδας: 11/40 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/11 βολές, 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 34/51 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 6/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη.