15.7 C

Σασουόλο – Μίλαν 1-2: Προσπέρασε τη Ρόμα με Ζλάταν

Έστω και προσωρινά – με παιχνίδι περισσότερο – η Μίλαν προσπέρασε τη Ρόμα στη βαθμολογία, αφού πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Σασουόλο (2-1) και έφτασε τους 59 βαθμούς.

Οι ροσονέρι είχαν τον Σουηδό σταρ, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σε μεγάλο βράδυ και εκείνος έκρινε την αναμέτρηση από το πρώτο μέρος. Άνοιξε το σκορ στο 19′ και παρά την ισοφάριση του Καπούτο (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42′) βρήκε το καθοριστικό γκολ για το τελικό 1-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Από αντεπίθεση και κάθετη πάσα, ο Σουηδός βγήκε τετ α τετ, πέρασε και τον Κονσίλι και σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-1. Για τη Σασουόλο η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο δεύτερο μέρος, αφού αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο για όλο το ημίχρονο λόγω της αποβολής του Μπουραμπιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.