21.4 C

Σέφιλντ – Γουλβς 0-2: Τρίποντο στο άψε-σβήσε με δημιουργό Ποντένσε

Φορτσάτη και με μεγάλη όρεξη για σπουδαία πράγματα μπήκε στη φετινή σεζόν η Γουλβς. Σε μία έδρα που έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι την περασμένη χρονιά, οι Λύκοι επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και απέσπασαν το παρθενικό τους τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική της Premier League.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Μόλις στο 3′ ο Ντανιέλ Ποντένσε έδειξε γιατί χαίρει πια της εμπιστοσύνης του Νούνο Εσπίριτο Σάντο και παίζει βασικός.

Ο Πορτογάλος πρώην μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού ανέπτυξε ταχύτητα από τα αριστερά και πέρασε τον Λάντστραμ, έκανε το γύρισμα στον Ραούλ Χιμένες και ο Μεξικανός διεθνής στράικερ εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-2. Ο Μουτίνιο εκτέλεσε άψογα το κόρνερ από τα αριστερά και ο Σάις έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 0-2.

Θυμηθείτε εδώ τα δύο γκολ της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κυρίως με πρωταγωνιστή τον Χιμένες την ευκαιρία και για άλλα τέρματα, ωστόσο ο Ράμσντεϊλ κράτησε όρθια την ομάδα του στο δεύτερο μέρος. Η Σέφιλντ επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ωστόσο το σουτ του Φλεκ σταμάτησε στο δοκάρι και ο Μπάλντοκ στην επαναφορά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πατρίσιο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/9

Φούλαμ – Άρσεναλ 0-3 (8′ Λακαζέτ, 49′ Μαγκαλιάες, 56′ Ομπαμεγιάνγκ)

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-0 (13′ Ζαχά)

Λίβερπουλ – Λιντς 4-3 (4′ πεν., 33′, 88′ πεν. Σαλάχ, 20′ Φαν Ντάικ / 12′ Χάρισον, 30′ Μπάμφορντ, 66′ Κλιχ)

Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ 0-2 (56′ Γουίλσον, 87′ Χέντρικ)