24.6 C

Σέφιλντ – Λίβερπουλ 0-2: Χαμογέλασε μετά από έναν μήνα (vid)

Η Λίβερπουλ άφησε πίσω της τις τέσσερις διαδοχικές ήττες και μετά από έναν μήνα πανηγύρισε τρίποντο.

Οι Κόκκινοι επικράτησαν με 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο Μπράμαλ Λέιν και μείωσαν την απόσταση από την τέταρτη θέση στους δύο βαθμούς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, ωστόσο έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Ράμσντεϊλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι να το καθαρίσουν και το έκαναν. Στο 48ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Κέρτις Τζόουνς που με δυνατό σουτ εντός περιοχής σημείωσε το 0-1.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό από το αυτογκόλ του Μπράιαν.

Ο Φιρμίνο εντός περιοχής έκανε το σουτ – η μπάλα πήγαινε άουτ – ωστόσο ο Μπράιαν έβαλε το πόδι του, άλλαξε την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Σέφιλντ: Ράμσντεϊλ, Αμπαντού, Τζαγιέλκα (56′ Όσμπορν), Μπράιαν, Μπάλντοκ, Νόργουντ, Λάντστραμ, Φλεκ (80′ Σαρπ), Στίβενς, ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ (56′ Μπερκ)

Λίβερπουλ: Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κάμπακ, Ρόμπερτσον, Φίλιπς, Τζόουνς (80′ Κεϊτά), Τιάγκο (76′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/2

Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ 2-1 (30′ Ντίας, 68′ Στόουνς / 43′ Αντόνιο)

Γουέστ Μπρομ – Μπράιτον 1-0 (11′ Μπάρτλεϊ)

Λιντς – Άστον Βίλα 0-1 (5′ Ελ Γκαζί)

Νιούκαστλ – Γουλβς 1-1 (52′ Λασέλς / 73′ Νέβες)

Κυριακή 28/2

Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 0-0

Λέστερ – Άρσεναλ 1-3 (6′ Τίλεμανς / 39′ Νταβίντ Λουίζ, 45+2′ πεν. Λακαζέτ, 52′ Πεπέ)

Τότεναμ – Μπέρνλι 4-0 (2′, 55′ Μπέιλ, 15′ Κέιν, 31′ Λούκας Μόουρα)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Σέφιλντ – Λίβερπουλ 0-2 (48′ Κέρτις Τζόουνς, 64′ αυτ. Μπράιαν)