19.3 C

Σέλτικ: Δραματική νίκη με βασικό Μπάρκα

Η λύση για την Σέλτικ ήρθε από τον πάγκο. Με τον Βασίλη Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια τους οι πρωταθλητές Σκωτίας πέτυχαν δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της σκωτσέζικης Premiership.

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ελβετός επιθετικός, Αλμπιάν Αγέτι. Ο 23χρονος πέρασε αλλαγή στο ματς στο 74ο λεπτό κι εννέα λεπτά αργότερα κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει το «τρίποντο» στους «καθολικούς».

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Σκωτίας παραμένει η Ρέιντζερς, η οποία επικράτησε 2-0 της Κιλμάρνοκ στο «Αϊμπροξ». Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο β΄ μέρος βρήκε τις λύσεις με γκολ των Ρουφ (50΄) και Κεντ (77΄) και πέτυχε την τέταρτη φετινή νίκη της.