12.5 C

Σέλτικ – Ρέιντζερς 1-2: Άλωσε το «Σέλτικ Παρκ» μετά από 9 χρόνια!

Ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου έδωσε η Ρέιντζερς που πέτυχε επιβλητική νίκη στο «Σέλτικ Παρκ» επί της Σέλτικ με 2-1 και πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη επί της μισητής αντιπάλου μετά από εννέα χρόνια!

Μάλιστα, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ με παιχνίδι λιγότερο βρίσκεται στους 50 βαθμούς, ενώ οι «Καθολικοί» έχουν 52 μετά από 20 αγωνιστικές. Αντιλαμβάνεται κανείς, πως μετά από πολλά χρόνια το πρωτάθλημα αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον.

Όσον αφορά στο ματς, ο ΜακΓκρέγκορ έκανε μεγάλη επέμβαση σε πέναλτι που εκτέλεση η Σέλτικ στο 34′ και δύο λεπτά αργότερα η Ρέιντζερς προηγήθηκε με το γκολ του Κεντ. Ο Εντουάρ στο 42′ έφερε προσωρινά το ματς στα ίσα (1-1), πριν εμφανιστεί στο 56′ ο Κάτιτς και στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Φόρστερ για να διαμορφώσει το τελικό 1-2. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα λόγω της αποβολής του Μορέλος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.