21.4 C

Serie A: Άνετα Γιουβέντους και Νάπολι, απόδραση στο 92′ για Λάτσιο

Η Γιουβέντους και η Νάπολι επικράτησαν άνετα της Τζένοα και της Σαμπντόρια αντίστοιχα, συμπληρώνοντας την τετράδα της Serie A, ενώ η Λάτσιο πήρε τη νίκη διά πυρός και σιδήρου, με τον Σάβιτς να τη σώζει στο 90+2′.

Περίπατος ήταν για τη Γιουβέντους το απογευματινό παιχνίδι στο Τορίνο, με τους «μπιανκονέρι» να επικρατούν με 3-1 κόντρα στην Τζένοα. Η ομάδα του Αντρέα Πιόλι πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Μόλις στο 4′ ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0, ενώ 18 λεπτά αργότερα το δίδυμο Ρονάλντο – Άλβαρο Μοράτα συνεργάστηκε ξανά κάνοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Τζένοα προσπάθησε να αντιδράσει και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερους μέρους μείωσε με το γκολ του Τζιαλούκα Σκαμάκα. Ωστόσο η είσοδος του Γουένστον Μακένι, η οποία συνοδεύτηκε με γκολ του Αμερικανού μέσου στο 70′, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, με το ματς να λήγει 3-1.

Η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες και έφυγε με ένα σημαντικό διπλό από τη Γένοβα, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Σαμπντόρια και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Φαμπιάν Ρουίθ και Βίκτορ Όσιμεν.

Η Λάτσιο από την άλλη, έχει βαλθεί να κάνει… καρδιακούς τους φιλάθλους της ομάδας, αφήνοντας για ακόμη ένα παιχνίδι τη νίκη για το τέλος. Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και έγραψε το τελικό 1-0 στη Βερόνα. Η ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι βρίσκεται 6η στην κατάταξη και στο -4 από την τέταρτη Νάπολι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 10/4

Σπέτσια – Κροτόνε 3-2 (63′ Βέρντε, 89′ Ματζιόρε, 90+2′ Έρλιτς / 40′ Τζιτζί, 78′ Σίμι)

Πάρμα – Μίλαν 1-3 (66′ Γκαγλιόλο / 8′ Ρέμπιτς, 44′ Κεσί, 90+4′ Λεάο)

Ουντινέζε – Τορίνο 0-1 (61′ πεν. Μπελότι)

Κυριακή 11/4

Ίντερ – Κάλιαρι 1-0 (77′ Ντάρμιαν)

Βερόνα – Λάτσιο 0-1 (90+2′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Σαμπντόρια – Νάπολι 0-2 (35′ Φαμπιάν Ρουίθ, 87′ Οσιμέν)

Γιουβέντους – Τζένοα 3-1 (4′ Κουλουσέφσκι, 22′ Μοράτα, 70′ ΜακΚένι / 49′ Σκαμάκα)

Ρόμα – Μπολόνια (19:00)

Φιορεντίνα – Αταλάντα (21:45)