20.5 C

Serie A: Απόδραση στις καθυστερήσεις για Λάτσιο

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A αναρριχήθηκε η Λάτσιο που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Σασουόλο με 1-2. Οι Λατσιάλι πέτυχαν την πέμπτη διαδοχική νίκη τους χάρη στο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Καϊσέδο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34′ με τον Ιμόμπιλε που κάνει μια εξαιρετική σεζόν, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 45′ με τον Καπούτο. Η Λάτσιο πίεσε για ένα δεύτερο γκολ και τελικά το βρήκε στο 91′ με τον επιθετικό από το Εκουαδόρ να χρίζεται σκόρερ, λίγα λεπτά αφ’ ότου πέρασε αλλαγή στην αναμέτρηση.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα καθάρισε εύκολα την Μπρέσια με 3-0, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Σμόλινγκ: Ο Άγγλος στόπερ άνοιξε το σκορ στο 49′ και μοίρασε δύο ασίστ σε Μανσίνι και Τζέκο στο 57′ και στο 66′ αντίστοιχα.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα:

Σάββατο 23 Νοεμβρίου

Αταλάντα – Γιουβέντους 1-3 (56′ Γκόσενς / 74′ 82 Ιγκουαΐν, 90+2′ Ντιμπάλα)

Μίλαν – Νάπολι 1-1 (29′ Μποναβεντούρα / 24′ Λοσάνο)

Τορίνο – Ίντερ 0-3 (12′ Μαρτίνες, 32′ Ντε Φράι, 55′ Λουκάκου)

Κυριακή 24 Νοεμβρίου

Μπολόνια – Πάρμα 2-2 (40′ Παλάσιο, 90+5′ Τζεμαϊλί / 17′ Κουλουσέβσκι, 71′ Ιακοπόνι)

Ρόμα – Μπρέσια 3-0 (49′ Σμόλινγκ, 57′ Μαντσίνι, 66′ Τζέκο)

Βερόνα – Φιορεντίνα 1-0 (66′ Ντι Κάρμινε)

Σασουόλο – Λάτσιο 1-2 (45′ Καπούτο / 34′ Ιμόμπιλε, 90+1′ Καϊσέδο)