12.5 C

Serie A: Χαστούκι της Πάρμα στη Νάπολι από την άσπρη βούλα

Με μία συγκομιδή πέντε βαθμών στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, η Νάπολι κινδυνεύει να βρεθεί εκτός ευρωπαϊκών θέσεων τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της φετινής σεζόν.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Πάρμα σε ένα ματς που το VAR είχε αρκετή δουλίτσα, αφού καταλογίστηκαν τρία πέναλτι από τα οποία προήλθαν ισάριθμα γκολ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Καπράρι σημείωσε το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 54′ ισοφάρισαν από το σημείο του πέναλτι. Χέρι εντός περιοχής σε εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, ο μεσοεπιθετικός της Νάπολι ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-1.

Το τελικό 2-1 που άφησε τη Νάπολι στην έβδομη θέση με 56 βαθμούς διαμόρφωσε ο Κουλουσέφσκι που ανατράπηκε από τον Κουλιμπαλί. Ανέλαβε την εκτέλεση και χάρισε το τρίποντο στην αδιάφορη βαθμολογικά ομάδα του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 21/7

Αταλάντα – Μπολόνια 1-0 (62′ Μουριέλ)

Σασουόλο – Μίλαν 1-2 (42′ πεν. Καπούτο / 19′, 45+2′ Ιμπραΐμοβιτς)

Τετάρτη 22/7

Πάρμα – Νάπολι 2-1 (45+3′ πεν. Καπράρι, 87′ πεν. Κουλουσέφσκι / 54′ πεν. Ινσίνιε)

Λέτσε – Μπρέσια (22:45)

ΣΠΑΛ – Ρόμα (22:45)

Τορίνο – Βερόνα (22:45)

Σαμπντόρια – Τζένοα (22:45)

Ίντερ – Φιορεντίνα (22:45)