17.6 C

Serie A: Η Σασουόλο του Κυριακόπουλου φρέναρε στο 89′ τη Νάπολι, πλησίασε στον βαθμό η Μίλαν (vid)

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών, η Νάπολι δεν κατάφερε να διατηρήσει τη μεγάλη απόσταση από Μίλαν και Ίντερ στη βαθμολογία αφού από το 0-2 κόντρα στη Σασουόλο εκτός έδρας (ο Κυριακόπουλος μπήκε αλλαγή στο 61′) απέσπασε μόλις έναν βαθμό αφού στο 89′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2.

Το πρώτο «άνοστο» ημίχρονο δεν προμήνυε τέτοια εξέλιξη στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να ανοίγει το σκορ στο 51′ με τον Φαμπιάν Ρουίθ, ο οποίος βρήκε ξανά δίχτυα, όπως και ο Μέρτενς εννέα λεπτά αργότερα για το 0-2.

Η Σασουόλο ξαναμπήκε στο ματς στο 72′ με την απίστευτη βολίδα του Σκαμάκα από το γύρισμα του Κυριακόπουλου κι όλα έδειχναν πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο η Νάπολι θα έπαιρνε τη νίκη. Ωστόσο από το πουθενά στο 89′ ο Φεράρι έγραψε το 2-2, ενώ λίγο έλειψε να υπάρξει και τρελή ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ντεφρέλ εκτέλεσε για το 3-2 αλλά μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Μπεράρντι στον Ραχμάνι νωρίτερα.

Την ίδια ώρα η Μίλαν περνούσε με επιβλητική εμφάνιση από τη Γένοβα και την έδρα της Τζένοα (0-3) για να επιστρέψει στις νίκες μετά από έναν μήνα και να πλησιάσει στον βαθμό τη Νάπολι. Με τρομερή εκτέλεση φάουλ ο Ιμπραΐμοβιτς έγραψε το 0-1 στο 9′ ενώ ο Μεσίας με δύο δικά του γκολ (κεφαλιά και διαγώνιο σουτ) – ένα σε κάθε ημίχρονο – διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 30/11

Αταλάντα – Βενέτσια 4-0 (7′, 12′, 67′ Πάσαλιτς, 57′ Κούπμαϊνερς)

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 3-1 (23′ Καγιεχόν, 32′ Βλάχοβιτς, 45′ Σότιλ / 15′ Γκαμπιαντίνι)

Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους 0-2 (21′ Ντιμπάλα, 70′ Μοράτα)

Βερόνα – Κάλιαρι 0-0