17.9 C

Serie A: Η Σασουόλο σόκαρε τη Νάπολι, η Ρόμα καθάρισε τη Φιορεντίνα

Μεγάλη νίκη που τη φέρνει στη δεύτερη θέση και επιβεβαιώνει πως η εκκίνηση της στη Serie A δεν είναι τυχαία, πέτυχε η Σασουόλο.

Η άκρως επιθετική ομάδα του Ντε Τσέρμπι βρήκε χρυσό γκολ στο Σαν Πάολο κόντρα στη Νάπολι και στις καθυστερήσεις διεύρυνε το αποτέλεσμα και σφράγισε τη νίκη με 2-0. Ασφαλώς και χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Κονσίλι για να διατηρηθεί αυτό το σκορ και να έρθει τελικά το τρίποντο.

Τελικά κατόπιν χρήσης VAR στο 58′ δόθηκε πέναλτι στην ανατροπή του Ρασπαντόρι και ο Λοκατέλι από το σημείο του πέναλτι σημείωσε το 0-1. Σημειώνεται πως στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Μανωλά και στο 95′ ο Μαξίμ Λοπές σφράγισε τη νίκη με φανταστικό σουτ.

Η Ρόμα μετά το εντυπωσιακό 3-3 με τη Μίλαν στο Σαν Σίρο επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα στο Ολίμπικο. Ο Σπινατσόλα στο 12′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φονσέκα που είχε τον πλήρη έλεγχο και στο 70′ με τον Πέδρο πέτυχε το 2-0 και κλείδωσε τους τρεις βαθμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 31/10

Κροτόνε – Αταλάντα 1-2 (40′ Σίμι / 26′, 38′ Μουριέλ)

Ίντερ – Πάρμα 2-2 (64′ Μπρόζοβιτς, 90+2′ Πέρισιτς /46′, 62′ Ζερβινιό)

Μπολόνια – Κάλιαρι 3-2 (45′ 56′ Μπάροου, 52′ Σοριάνο / 15′ Πέδρο, 47′ Σιμεόνε)

Κυριακή 1/11

Ουντινέζε – Μίλαν 1-2 (48′ πεν. Ντε Πάουλ / 18′ Κεσιέ, 83′ Ιμπραΐμοβιτς)

Τορίνο – Λάτσιο 3-4 (19′ Μπρέμερ, 24′ πεν. Μπελότι, 87′ Λούκιτς / 15′ Αντρέας Περέιρα, 49′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90+5′ πεν. Ιμόμπιλε, 90+8′ Καϊσέδο)

Σπέτσια – Γιουβέντους 1-4 (32′ Πομπέγα / 14′ Μοράτα, 59′, 76′ πεν. Ρονάλντο, 67′ Ραμπιό)

Ρόμα – Φιορεντίνα 2-0 (12΄ Σπινατσόλα, 70′ Πέδρο)

Νάπολι – Σασουόλο 0-2 (59′ πεν. Λοκατέλι, 90+5′ Μαξίμ Λοπές)

Σαμπντόρια – Τζένοα (21:45)