17.9 C

Serie A: Ήττα-σοκ για Νάπολι, απομακρύνθηκε από τις ευρωπαϊκές θέσεις η Λάτσιο

Γκρέμισε ό,τι έχτιζε στις 13 πρώτες αγωνιστικές η Νάπολι που από την 1η θέση μέσα σε λίγες εβδομάδες κατρακύλησε στην τέταρτη αφού το βράδυ της Κυριακής (12/12) γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Έμπολι με 1-0.

Παρότι είχε 30 τελικές προσπάθειες καμιά εξ αυτών δεν ήταν απειλητική για την ομάδα του Σπαλέτι που στο 70′ σε ένα από τα λίγα κατεβάσματα που έκαναν οι φιλοξενούμενοι έγινε το 0-1 με τον Κουτρόνε. Η Νάπολι δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και η Αταλάντα έμεινε στην 3η θέση την οποία είχε κερδίσει λίγες ώρες νωρίτερα με ανατροπή στη Βερόνα.

Η Λάτσιο την ίδια ώρα απομακρύνθηκε κι άλλο από τις ευρωπαϊκές θέσεις γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Σασουόλο και μάλιστα με ανατροπή!

Ο Τζακάνι είχε δώσει το προβάδισμα στους Ρωμαίους στο 6ο λεπτό, αλλά (και) η φετινή Σασουόλο είναι άκρως επιθετική και δεν χαμπαριάζει από αυτά. Ο Μπεράρντι στο 63′ έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή που ολοκλήρωσε έξι λεπτά αργότερα ο Ρασπαντόρι για το 2-1.