20.5 C

Serie A: Μεγάλο «διπλό» και κορυφή για Μίλαν, καθάρισε και τη Σπέτσια η Ίντερ

Το αρνητικό σερί των δύο παιχνιδιών χωρίς νίκη έσπασε η Μίλαν στην έδρα της δυνατής φετινής Σασουόλο. Οι ροσονέρι σκόραραν από τα… αποδυτήρια και έκαναν τη ζωή τους εύκολη για να φτάσουν στο 2-1 και να πανηγυρίσουν ένα τρίποντο που θα τους επιτρέψει να κάνουν γιορτές στην κορυφή.

Στα 6″ μετά τη σέντρα, η μπάλα είχε ήδη καταλήξει στα δίχτυα! Το γρηγορότερο γκολ ανήκε στον Πάολο Πότζι που είχε σκοράρει στα 8″ στο Φιορεντίνα – Πιατσέντσα, ωστόσο πλέον ο επιθετικός της ομάδας της Μίλαν, Ράφαελ Λεάο είναι εκείνος που πέτυχε το μοναδικό ρεκόρ!

Το 0-2 σημειώθηκε στο 26ο λεπτό μετά από άριστα εκδηλωμένη αντεπίθεση και γύρισμα του Τεό Ερναντές από τα αριστερά στον Σαλεμάκερς που σκόραρε με πλασέ.

Η Σασουόλο μείωσε στο φινάλε, αλλά δεν είχε αρκετό χρόνο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα η ομάδα του Πιόλι να σφραγίσει το τρίποντο.

Η Ίντερ χρειάστηκε 52 λεπτά για να βρει δίχτυα κόντρα στη νεοφώτιστη Σπέτσια. Το σκορ άνοιξε ο Χακίμι, ενώ ο Λουκάκου από την άσπρη βούλα πέτυχε το δεύτερο τέρμα για το τελικό 2-1, με τη νίκη αυτή να είναι η έκτη για τους νερατζούρι στη σεζόν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 19/12

Φιορεντίνα – Βερόνα 1-1 (19’ πεν. Βλάχοβιτς / 8’ πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια – Κροτόνε 3-1 (26′ Ντάμσγκααρντ, 36′ Γιάνκτο, 65′ Κουαλιαρέλα / 45+1′ Νουάνκο)

Πάρμα – Γιουβέντους 0-4 (23′ Κουλουσέφσκι, 26′, 48′ Ρονάλντο, 85′ Μοράτα)