22.5 C

Serie A: Σε δύσκολη θέση η Κάλιαρι του Λυκογιάννη

Το εγχείρημα της παραμονής δυσκολεύει αρκετά για την Κάλιαρι, η οποία στην 28η αγωνιστική της Serie A ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της νεοφώτιστης Σπέτσια.

Ο Πικόλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 48′ και στο 80′ ο Ματζιόρε με ωραίο σουτ σημείωσε το 2-0 μετά το γύρισμα του Μπαστόνι.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 83′ με τον Περέιρο, ενώ ο Ζοάο Πέδρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2, αλλά το VAR δεν μέτρησε το γκολ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης αγωνίστηκε για 70 λεπτά για την ομάδα της Σαρδηνίας και κάλυψε όλο το αριστερό άκρο της άμυνας. Η Κάλιαρι έμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης με 22 βαθμούς, στο -1 από την Τορίνο που έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/3

Πάρμα – Τζένοα 1-2 (16′ Γκρατσιάνο Πελέ / 50′, 69′ Σκαμάκα)

Σάββατο 20/3

Κροτόνε – Μπολόνια 2-3 (32′ Μεσίας, 40′ πεν. Σίμι / 62′ Σουμαορό, 70′ Σούτεν, 84′ Σκοφ Όλσεν)

Σπέτσια – Κάλιαρι 2-1 (49′ Πικόλι, 80′ Ματζιόρε / 83′ Περέιρο)