17 C

Serie A: Τρίποντο στο 98′ για Λάτσιο, τεσσάρα με Ρονάλντο η Γιούβε

Η ματσάρα της 6ης αγωνιστικής στη Serie A έλαβε χώρα στο Τορίνο, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα γνώρισε την ήττα από τη Λάτσιο με 4-3. Το σκορ είναι από μόνο του εντυπωσιακό, αλλά το κάνει εντυπωσιακότερο το γεγονός πως οι λατσιάλι πήραν τη νίκη με δύο γκολ στο 95′ και στο 98′.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Αντρέας Περέιρα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 15′, ωστόσο ο Μπρέμερ στο 19′ και ο Μπελότι από την άσπρη βούλα στο 24′ έκαναν την ανατροπή για την Τορίνο. Η Λάτσιο έφερε το ματς στα ίσα στο 49′ με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πριν εμφανιστεί στο 87′ ο Λούκιτς και πετύχει το 3-2 για την Τορίνο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Ενκουλού έκανε χέρι στην περιοχή, μετά από χρήση VAR δόθηκε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα στο 90+5′ ο Ιμόμπιλε. Και σαν να μην έφτανε αυτό για την Τορίνο, εμφανίστηκε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καϊσέδο και με μπάζερ-μπίτερ γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ιντζάγκι.

Η Γιουβέντους μετά από δύο ισοπαλίες με Κροτόνε και Βερόνα επέστρεψε στις νίκες. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε το έναυσμα για την επιστροφή στις επιτυχίες αφού κόντρα στη Σπέτσια (1-4) χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει από όταν μπήκε αλλαγή στο 56′.

Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο ξεκόλλησε από το 1-1 του πρώτου μέρους – όταν ο Μοράτα σκόραρε σε κενή εστία στο 14′ και ο Πόμπεγα ισοφάρισε στο 32′ – και με τον Ραμπιό να πετυχαίνει γκολ στο 67′ και τον Πορτογάλο να βρίσκει δίχτυα από την άσπρη βούλα στο 76′ διαμορφώθηκε το τελικό 1-4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 31/10

Κροτόνε – Αταλάντα 1-2 (40′ Σίμι / 26′, 38′ Μουριέλ)

Ίντερ – Πάρμα 2-2 (64′ Μπρόζοβιτς, 90+2′ Πέρισιτς /46′, 62′ Ζερβινιό)

Μπολόνια – Κάλιαρι 3-2 (45′ 56′ Μπάροου, 52′ Σοριάνο / 15′ Πέδρο, 47′ Σιμεόνε)

Κυριακή 1/11

Ουντινέζε – Μίλαν 1-2 (48′ πεν. Ντε Πάουλ / 18′ Κεσιέ, 83′ Ιμπραΐμοβιτς)

Τορίνο – Λάτσιο 3-4 (19′ Μπρέμερ, 24′ πεν. Μπελότι, 87′ Λούκιτς / 15′ Αντρέας Περέιρα, 49′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90+5′ πεν. Ιμόμπιλε, 90+8′ Καϊσέδο)

Σπέτσια – Γιουβέντους 1-4 (32′ Πομπέγα / 14′ Μοράτα, 59′, 76′ πεν. Ρονάλντο, 67′ Ραμπιό)

Ρόμα – Φιορεντίνα (19:00)

Νάπολι – Σασουόλο (19:00)

Σαμπντόρια – Τζένοα (21:45)