18.3 C

Serie A: Βραδιά τρόμου για Τορίνο, η Αταλάντα τη διέσυρε με 7-0! (vid)

Μια από τις χειρότερες βραδιές στην ιστορία της βίωσε η Τορίνο εντός έδρας, που είδε την Αταλάντα να τη διασύρει με 7-0. Η ομάδα από το Μπέργκαμο προερχόταν από την εντός έδρας ήττα-σοκ από τη ΣΠΑΛ και… κάπως έπρεπε να ξεσπάσει.

Το 0-1 του Ίλιτσιτς στο 17′ και το 0-2 του Γκόσενς στο 29′ δεν προμήνυαν αυτά που θα επακολουθούσαν. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 0-3 χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαπάτα στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν… φύλλο και φτερό τη μισητή αντίπαλο της Γιουβέντους.

Μέσα σε δύο λεπτά με καταπληκτικά τέρματα (53′, 54′) ο Ίλιτσιτς έκανε χατ τρικ (με το ένα γκολ από το κέντρο!), ενώ ο Μούριελ στο 86′ και στο 88′ έβαλε τις δικές του… πινελιές για το τελικό 0-7.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24/1

Μπρέσια – Μίλαν 0-1 (71′ Ρέμπιτς)

Σάββατο 25/1

ΣΠΑΛ – Μπολόνια 1-3 (23′ πεν. Πετάνια / 24′ αυτ. Βικάρι, 59′ Μπάροου, 63′ Πόλι)

Φιορεντίνα – Τζένοα 0-0

Τορίνο – Αταλάντα 0-7 (17′, 53′, 54′ Ίλιτσιτς, 29′ Γκόσενς, 45+1′ πεν. Σαπάτα, 86′ πεν., 88′ Μούριελ)