23.5 C

Σερβία – ΗΠΑ 94-89: Με διαστημική εμφάνιση Μπογκντάνοβιτς!

Αλλιώς τα είχαν προγραμματίσει και αλλιώς ήρθαν τα πράγματα σε Σέρβους και Αμερικάνους. Οι δύο ομάδες δεν συναντήθηκαν σε ημιτελικό του φετινού Μουντομπάσκετ, αλλά σε ένα ντέρμπι κατάταξης. Εκεί οι ΗΠΑ γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα (94-89) μετά από αυτή από τους Γάλλους.

Σε αυτό, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε πολλά από τα καλά στοιχεία που είχε παρουσιάσει σε μεγάλο κομμάτι του τουρνουά, ενώ η ομάδα του Πόποβιτς προβλημάτισε ξανά και απέδειξε και στο παρκέ πως είχε αρκετά θέματα να λύσει. Χαρακτηριστικό αυτού το 32-7 των Σέρβων στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Αμερικάνοι τα είχαν… χαμένα αμυντικά, ενώ στη σφιχτή άμυνα των Σέρβων έβλεπαν το καλάθι με… κυάλι.

Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε πάρτι από την περιφέρεια και η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε 8/9 τρίποντα. Οι Αμερικάνοι μπήκαν με τρίποντο στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ακολούθησε σερί 6-0 και σταδιακά η διαφορά ψαλιδίστηκε, αφού δεν θα ήταν δυνατόν να συνεχίσει με τα ίδια ποσοστά ευστοχίας η Σερβία.

Ο Μιλουτίνοφ με καλάθια του και κερδίζοντας φάουλ έδινε νέες ανάσες στην επίθεση της Σερβίας, η οποία… σίγησε σταδιακά και η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (44-40), ενώ χάρη στον εξαιρετικό Μίντλετον οι ΗΠΑ μπόρεσαν να βάλουν δύσκολα και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-68), αλλά έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Παρότι η Σερβία έτρεξε ένα σερί 10-0, η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς απάντησε έστω και αργά (δύο λεπτά πριν το τέλος), αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω από το να δει την ομάδα του να ηττάται με μικρή διαφορά (94-89).

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89