18.1 C

Σεβίλλη – Ατλέτικο 1-0: Οι Ανδαλουσιάνοι έβαλαν φωτιά στη μάχη του τίτλου

Η Σεβίλλη άναψε φωτιά στο φετινό πρωτάθλημα στην Ισπανία. Οι Ανδαλουσιάνοι επιβλήθηκαν με 1-0 της κάκιστης Ατλέτικο στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και έκαναν τεράστιο δώρο σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ οι οποίες θα κοντραριστούν την επόμενη αγωνιστική στο Κλάσικο.

Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι έβγαλε περισσότερη ενέργεια, έπαιξε εξαιρετικά με την μπάλα στα πόδια της και πήρε τη νίκη που δικαιούταν βάσει της εικόνας της.

Μάλιστα, στο 8ο λεπτό, ο Όμπλακ υποχρεώθηκε σε μεγάλη επέμβαση στην εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος, αφού νωρίτερα ο διαιτητής σφύριξε το καθαρό πάτημα του Σαούλ στον Ράκιτιτς εντός περιοχής. Οι Ανδαλουσιάνοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με ωραία κυκλοφορία μπάλας απείλησε αισθητά την εστία του Σλοβένου, που φάνηκε ότι θα έχει δύσκολο βράδυ.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Σεβίλλη ήρθε στο 70ό λεπτό, όταν μετά από κοντινές πάσες και κάθετη στον Νάβας, ο Ισπανός είχε όλο τον χρόνο στα δεξιά να κάνει άψογη σέντρα για τον έτερο ακραίο μπακ, Μάρκος Ακούνια που με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ατλέτικο άγγιξε την ισοφάριση, ωστόσο ο Μπουνού είχε την απάντηση στο δύσκολο πλασέ του Σουάρες στο φινάλε.