20.5 C

Σεβίλλη – Μπέτις 1-0: Αφεντικό στην Ανδαλουσία

Επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη. Και όχι σε οποιαδήποτε νίκη, αλλά στο παραδοσιακό ντέρμπι-μίσους κόντρα στην Μπέτις στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Οι Σεβιγιάνοι επιβλήθηκαν με 1-0 των «βερδιμπλάνκος» χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 27ο λεπτό ο Εν Νεσιρί. Ο Νάβας με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μαροκινό που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε υπέροχο κοντρόλ, πέρασε τον Ρόμπλες και από δύσκολη γωνία σημάδεψε εστία και βρήκε δίχτυα για να διαμορφώσει από νωρίς το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έφτασε κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Φεκίρ, ωστόσο η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Μπέτις έμεινε στην 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, με τη Σεβίλλη να βρίσκεται στους 51 και ουσιαστικά να κλειδώνει την τετράδα.