16.7 C

Σεβίλλη – Μπιλμπάο 0-1: Έμφραγμα στο 90′ για τους Ανδαλουσιάνους

Τέλος στο αήττητο σερί οχτώ αγώνων της Σεβίλλης έβαλε η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Ανδαλουσιάνοι βέβαια με την ήττα που γνώρισαν (0-1) βγήκαν ουσιαστικά εκτός μάχης τίτλου, εκτός αν καταφέρουν να κάνουν την… έκπληξη κόντρα στη Ρεάλ και συνεχίσουν με νίκες.

Ο Ουνάι Σιμόν έκανε εκπληκτικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με εξαιρετικές αποκρούσεις και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του χτυπώντας σε μια από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις στους χώρους που βρήκε.

Στο 90′ ο Σανθέτ βγήκε στην κόντρα, άνοιξε διαγώνια στον Ινιάκι Γουίλιαμς που πλάσαρε με εκπληκτικό τρόπο τον Μπουνού και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος (85′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Ακούνια, Ράκιτιτς (68′ Ντε Γιονγκ), Φερνάντο, Γκόμες (85′ Τόρες), Σούσο (68′ Χορδάν), Εν Νεσιρί (81′ Βάσκες), Οκάμπος

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Ντε Μάρκος (69′ Λέκε), Νούνιεθ, Γεράι, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (63′ Μπερενγκέρ), Βενθεδόρ, Βέσγα, Μορθίγιο (63′ Γκόμεθ), Ραούλ Γκαρθία (15′ Σανθέτ), Βιγιαλίμπρε (69′ Ι. Γουίλιαμς)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 30/4

Θέλτα – Λεβάντε 2-0 (51′ Μπράις Μέντεθ, 74′ Σολάρι)

Σάββατο 1/5

Έιμπαρ – Αλαβές 3-0 (3′, 50′, 59′ Κίκε)

Έλτσε – Ατλέτικο 0-1 (23′ Μάρκος Γιορέντε)

Ουέσκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (87′ αυτ. Ελουστόνδο)

Ρεάλ – Οσασούνα 2-0 (76′ Μιλιτάο, 80′ Κασεμίρο)

Κυριακή 2/5

Βαγιαδολίδ – Μπέτις 1-1 (68′ Βάισμαν / 49′ Ρουιμπάλ)

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0 (79′ Γέρεμι)

Γρανάδα – Κάντιθ 0-1 (39′ Σομπρίνο)

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-3 (50′ Γκάμπριελ, 83′ Σολέρ / 57′, 69′ Μέσι, 63′ Γκριεζμάν)