18.2 C

Σεβίλλη – Οσασούνα 3-2: Λύτρωση με Εν Νεσιρί στις καθυστερήσεις

Με ήρωα τον Γιουσέφ Εν Νεσιρί, η Σεβίλλη πήρε υπερπολύτιμη νίκη απέναντι στην Οσασούνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» με 3-2 γλίτωσε από απίστευτη γκέλα.

Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ που σημείωσαν ο Εν Νεσιρί με πλασέ στο 13′ και ο Οκάμπος στις καθυστερήσεις με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα, όταν στο 54′ ο τερματοφύλακας της Οσασούνα, Σέρχιο Ερέρα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής.

Ωστόσο, η ομάδα από την Παμπλόνα δεν τα παράτησε ακόμα και με δέκα παίκτες. Στο 65′ από εκτέλεση φάουλ ο Αριδάνε μείωσε με κεφαλιά σε 2-1, ενώ στο 74′ ο Ρομπέρτο Τόρες ισοφάρισε από την άσπρη βούλα σε 2-2 στο πέναλτι που κέρδισε από το χέρι που έκανε ο Εσκουδέρο.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο 93′, όταν σε φάση διαρκείας, ο Γιουσέφ Εν Νεσιρί μέσα από τη μικρή περιοχή με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και έφτασε τα 4 γκολ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη με τη φανέλα της Σεβίλλης, η οποία τον απέκτησε τον Ιανουάριο αντί 20.000.000 ευρώ από τη Λεγανές.