18.1 C

Σφιντέρσκι: Αντικατέστησε τον Λεβαντόφσκι και σκόραρε 7 λεπτά μετά στο τελευταίο φιλικό της Πολωνίας (vid)

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την προετοιμασία της εθνικής του ομάδας 4 μέρες πριν την έναρξη του Euro, καθότι ήταν αυτός που 7 λεπτά μετά την είσοδο του στο χορτάρι βρήκε δίχτυα για να φέρει στα ίσα το φιλικό μεταξύ της Πολωνίας και της Ισλανδίας διαγράφοντας το τελικό 2-2.

Ο άσος του ΠΑΟΚ αντικατέστησε τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 81ο λεπτό του αγώνα και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Κρίστινσον του Ολυμπιακού (είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο) έφερε το ματς στην ισοπαλία στο 88′ στην πρόβα τζενεράλε των Πολωνών πριν την πρώτη αναμέτρηση στο Euro με αντίπαλο την Σλοβακία (14/06).