16.6 C

Σίφουνας πριν το Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση από τον Φοίνικα συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι, αλλά και πάλι έκανε τη δουλειά (3-1 σετ) και πλέον υπολείπεται μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς

Με κορυφαίο τον Σμιτ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα στο «Μελίνα Μερκούρη», έκανε το 2-0 στη σειρά και ετοιμάζεται για Ιεράπετρα όπου θα δώσει μάχη για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Όσον αφορά το αγωνιστικό, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν αντίσταση από τους Συριανούς, οι οποίοι ήταν περισσότερο σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Μάλιστα, είχαν τέσσερα σετ μπολ για να κατακτήσουν το πρώτο σετ, αλλά οι λανθασμένες επιλογές του Λέσκοφ στην επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να το κατακτήσει με 29-27.

Στο δεύτερο σετ, η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ήταν στα… τάρταρα και έτσι Σμιτ και Ραουβέρντινκ δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 2-0 (25-15). Στο τρίτο σετ ο ρυθμός έπεσε από την πλευρά των ερυθρόλευκων, οι οποίοι είδαν Καϊσλασάλο και Εβάντρο να δίνουν το σετ στον Φοίνικα με 20-25. Σημαντική η συνεισφορά του Βελούδη στην άμυνα για την ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς.

Ωστόσο, η κούραση από την πλευρά του Φοίνικα ήταν εμφανής στο τέταρτο σετ κι έτσι οι ερυθρόλευκοι έκαναν διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας τελικά στη δεύτερη νίκη τους και διασφαλίζοντας το πλεονέκτημα της έδρας τους.

Πλέον θέλουν μία νίκη είτε στη Σύρο, είτε σε πέμπτο παιχνίδι στο Ρέντη για να βρεθούν στους τελικούς, ενώ την Παρασκευή θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ (3-1): 29-27, 25-15, 20-25, 25-18