19.7 C

Σιμεόνε: Άλλοι τρώνε έξι γκολ, πρέπει να κάνουμε ένα καλό ματς με τη Μίλαν

Η Ατλέτικο Μαδρίτης γνώρισε την ήττα και στο Άνφιλντ από την Λίβερπουλ και ο προπονητής της, Ντιέγκο Σιμεόνε στάθηκε στην καλή απόδοση των παικτών του, παρά το γεγονός ότι δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Κόκκινους, ενώ τόνισε ότι άλλες ομάδες τρώνε έξι γκολ όταν κοντράρονται με την Λίβερπουλ.

«Το να παίζεις ξανά με έναν παίκτη λιγότερο αλλά για ακόμα περισσότερο χρόνο απέναντι στη Λίβερπουλ δεν είναι εύκολο. Συγχαίρω την ομάδα για την υπομονή και την υπευθυνότητα με την οποία έπαιξε, όλοι οι άλλοι χάνουν 6-0, αλλά εμείς μείναμε ψύχραιμοι.

Φεύγουμε ήρεμα γιατί τα αφήνουμε όλα πίσω. Για χρόνια δυσκολευόμασταν να περάσουμε, στην αρχή προκριθήκαμε πιο γρήγορα. Ήρθε η ώρα να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι με τη Μίλαν. Είμαι πικραμένος. Είμαι όμως ικανοποιημένος, γιατί είχαμε έναν αντίπαλο που πολλές φορές βάζει έξι και επτά γκολ. Η ομάδα μας είχε συγκέντρωση και ελπίζουμε ότι θα τα πάει καλύτερα στο μέλλον.

Πρέπει να επικεντρωθώ στο να κάνω την ομάδα πιο συνεπή. Αρχίσαμε το ματς καλά στην επίθεση, αλλά στην συνέχεια συνέβησαν όλα. Δεχθήκαμε δύο γκολ και μείναμε με δέκα παίκτες. Είναι περίπλοκο να παίξεις για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Συγχαίρω την ομάδα που δεν τα παράτησε στο δεύτερο ημίχρονο, παραμένοντας ψύχραιμη. Σχεδόν επιστρέψαμε στο παιχνίδι με το γκολ που ακυρώθηκε (σ.σ. οφσάιντ). Η ευθύνη μας τώρα, είναι να βελτιωθούμε, αφού έχουμε δύο μεγάλα ματς μπροστά μας. Πρέπει να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε και να μείνουμε συγκεντρωμένοι», σχολίασε ο Αργεντινός προπονητής των Μαδριλένων.