18.1 C

Σίτι – Λίβερπουλ 4-0: Αφιλόξενη υποδοχή στους… μεθυσμένους πρωταθλητές

Στους εορτασμούς και στο… μεθύσι του πρωταθλήματος έμεινε όλη η Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Σίτι έκρυβε… αφιλόξενη υποδοχή. Μπορεί να έριξε στάχτη στα μάτια με το πασίγιο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά οι Πολίτες από ημίχρονο καθάρισαν τους Κόκκινους με 5-0 και τους υποχρέωσαν στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα στη σεζόν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε στο 19′ δοκάρι με τον Σαλάχ, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε… κατηφόρα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκόμεζ υπέπεσε σε πέναλτι στον Στέρλινγκ και ο Ντε Μπράινε άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Στο 35′ από εξαιρετική αντεπίθεση ο Φόντεν άνοιξε στον Στέρλινγκ και ο Άγγλος μεσοεπιθετικός με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Άλισον για το 2-0, ενώ το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Φόντεν στο 45′ με εξαιρετικό πλασέ απέναντι στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 66′ πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Στέρλινγκ να κάνει το πλασέ και τον Τσάμπερλεϊν στην προσπάθεια του να διώξει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον για το τελικό 4-0.

HIGHLIGHTS

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/6

Άστον Βίλα – Γουλβς 0-1 (62′ Ντεντοκέρ)

Κυριακή 28/6

Γουότφορντ – Σαουθάμπτον 1-3 (79′ αυτ. Μπεντνάρεκ / 16′, 70′ Ινγκς, 82′ Γουόρντ-Πράουζ)

Δευτέρα 29/6

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 0-1 (62′ Μι)

Τρίτη 30/6

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (16′ Γκρίνγουντ, 29′, 50′ Μπρούνο Φερνάντες)

Τετάρτη 1/7

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 1-4  (90+4′ Γκόσλινγκ / 5′ Γκέιλ, 30′ Λόνγκσταφ, 57′ Αλμιρόν, 77′ Λαζάρο)

Άρσεναλ – Νόριτς 4-0 (33′, 67′ Ομπαμεγιάνγκ, 37′ Τζάκα, 81′ Σέντρικ)

Έβερτον – Λέστερ 2-1 (10′ Ριτσάρλισον, 16′ πεν. Σίγκουρντσον / 51′ Ιχεανάτσο)

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-2 (45+2′ Σούτσεκ, 51′ Αντόνιο, 89′ Γιαρμολένκο / 42′ πεν., 72′ Γουίλιαν)

Πέμπτη 2/7

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 3-1 (31′ Μπέργκε, 69′ Μουσέ, 84′ ΜακΜπέρνι / 90′ Κέιν)

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 4-0 (25′ Ντε Μπρούινε, 35′ Στέρλινγκ, 45′ Φόντεν, 66′ αυτ. Τσάμπερλεϊν)