20.7 C

«Σκούπισε» με δέκα παίκτες τον Παναιτωλικό

Ο Αστέρας Τρίπολης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Παναιτωλικό και παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από την έναρξη της αναμέτρησης πήρε τη νίκη με 3-0

Στις νίκες επέστρεψε ο Αστέρας Τρίπολης ύστερα από τρεις αγωνιστικές. Οι Αρκάδες επικράτησαν εντός έδρας του Παναιτωλικού σχετικά εύκολα με 2-0. Οι γηπεδούχοι έμειναν μόλις στο 3′ με 10 παίκτες, αλλά αυτό δεν τους πτόησε και πήραν μία σημαντική νίκη.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες. Ο Τριανταφυλλόπουλος δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν σταμάτησε τον Μοράρ, που έβγαινε τετ α τετ.

Ο Αστέρας παρότι έπαιζε με 10 παίκτες είχε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε μάλιστα να πάρει και τα ηνία του σκορ. Στο 26′ ο Καλτσάς έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Μανιά και αυτός έκανε την προσποίηση, πάσαρε στον Βαλιέντε και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Ινγκλέσιας με κεφαλιά έκανε το 2-0 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Αστέρα.

Ο Αστέρας δεν κατέβασε στροφές ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο τέρμα, καθώς στο 62′ ο Φερνάντες έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά.

Στη συνέχεια, έπεσε ο ρυθμός του ματς και ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μειώσει. Όλες του οι προσπάθειες, όμως, ήταν ανεπιτυχής. Τελικά, το 3-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος και ο Αστέρας πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος – Βαλιέντε, Ιγκλέσιας – Καλτσάς, Φερνάντεθ (89′ Άνχελ), Αραβίδης (8′ Μπελόκ) – Μανιάς (82′ Βλάχος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος – Tσιγγάρας (63′ Μαρινάκης), Μιχάι, Άργκους, Αμαράλ – Μάρκος Πάουλο (68′ Παρράς), Λουσέρο – Γκούγκα, Μάζουρεκ, Ουίλιαν – Μοράρ.