19.7 C

Σλοβακία – Ισπανία 0-5: Προκρίθηκε με πεντάρα και παίζει με Κροατία στους «16»

Μετά τις διαδοχικές ισοπαλίες κόντρα σε Σουηδία και Πολωνία η Ισπανία είχε μία τελευταία ευκαιρία για να σώσει την «παρτίδα» και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Και το έκανε!

Με πέντε γκολ και ένα σκασμό ευκαιρίες, οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με 5-0 της Σλοβακίας και προκρίθηκαν στη φάση των «16» αήττητοι – αλλά ως δεύτεροι – και θα αντιμετωπίσουν την Κροατία, ενώ παράλληλα έδωσαν το εισιτήριο στην Ουκρανία που έχει καλύτερο συντελεστή τερμάτων από Σλοβάκους και Φινλανδούς που έχουν επίσης τρεις βαθμούς.

Οι Ίβηρες ξέσπασαν απέναντι στους Σλοβάκους και μάλιστα από τα πρώτα λεπτά άγγιξαν το γκολ. Στο 5′ ο Μοράτα άγγιξε το γκολ και επτά λεπτά μετά είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα, με τον Ντουμπράβκα να τον σταματά, αλλά λίγο αργότερα να γίνεται ο μοιραίος.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στη σέντρα του Σαράμπια, ο Σλοβάκος γκολκίπερ αντί να διώξει σε κόρνερ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Ντουμπράβκα έκανε άστοχη έξοδο, ο Λαπόρτ πήδηξε για την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία. Στο 56΄ ο Σαράμπια με πλασέ από ασίστ του Ζόρντι Άλμπα πέτυχε το τρίτο γκολ. Ακολούθησε ολοκληρωτική κατάρρευση των Σλοβάκων και θρίαμβος των γηπεδούχων με τον Φεράν Τόρες να πετυχαίνει το 0-4 στην πρώτη του επαφή μετά την είσοδό του και τον Κούτσκα να βάζει τον επίλογο μιας θλιβερής ημέρας για την εθνική του ομάδα, με ακόμα ένα αυτογκολ στο 71.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ: 0-5

Σκόρερ: 30′ αυτ. Ντουμπράβκα, 45+3′ Λαπόρτ, 56′ Σαράμπια, 67′ Φεράν Τόρες, 71′ αυτ. Κούτσκα

Γήπεδο: Λα Καρτούχα, Σεβίλλη

Διαιτητής: Κάιπερς

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαρασλίν (69′ Σούσλοφ), Κούτσκα, Χρόμαντα (46′ Λομπότκα), Μακ (69′ Βάις), Χάμσικ (90′ Μπένες), Ντούντα (46′ Ντούρις)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα (77′ Αθπιλικουέτα), Γκαρσία (71′ Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς (71′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα (66′ Φεράν Τόρες), Μορένο (77΄ Τραορέ)