14.3 C

ΣΟΚ για τον Ηρακλή: Ήττα 3-4 με ανατροπή από τον Απόλλωνα Λάρισας

Γερό «χαστούκι» δέχθηκε ο Ηρακλής, αφού παρά το προβάδισμα του με δύο γκολ (3-1) στο πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε με 4-3 στο Καυτατζόγλειο από τον Απόλλωνα Λάρισας

Τη δεύτερη ήττα του γνώρισε στον πάγκο του Ηρακλή ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, μετά από εκείνη απέναντι στην Παναχαϊκή.

Παρά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε ο «Γηραιός» με τον Περόνε στο 10′, ύστερα από κάθετη πάσα του Ντούνη, ο Απόλλων Λάρισας βρήκε άμεσα την ισοφάριση (επτά λεπτά αργότερα) με το σουτ του Μαρκολίνο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Κλέιτον στο 28′ και στο 32′ με τον Καλτσά.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι παίκτες των γηπεδούχων επαναπαύτηκαν και ο Απόλλων Λάρισας στο 50′ μείωσε σε 3-2 με καταπληκτικό γκολ του Πολέτο, το οποίο έδωσε και άλλη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους. Στο 58′ ο Κοντοές έκανε το 3-3 και στο 86′ ήρθε το «έμφραγμα» με τον Μαρκολίνο που διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Αυτή ήταν και η τέταρτη σερί ήττα του Ηρακλή στο πρωτάθλημα της Football League.