19.7 C

Σωκράτης: Χάσαμε στις λεπτομέρειες, στο γήπεδο μας θα κριθεί η πρώτη θέση

Ο πολύπειρος στόπερ των Ερυθρολεύκων αναφέρθηκε στην ήττα από την Άιντραχτ και χαρακτήρισε τελικούς τα προσεχή παιχνίδια με τους Γερμανούς και τη Φενέρ στο Καραϊσκάκη

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος παρά την ήττα του Ολυμπιακού με 3-1 από την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη, διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για την ερυθρόλευκη πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου στο Europa League.

Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός στο Olympiacos TV υποστήριξε πως η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ωστόσο τα δύο παιχνίδια στο Καραϊσκάκη έχουν τον χαρακτήρα του «τελικού».

Αναλυτικά όσα είπε:

«Σίγουρα ήταν σημαντικό ο χρόνος που μπήκε το γκολ γιατί θα ήταν αλλιώς αν πηγαίναμε στα αποδυτήρια με το σκορ το 1-1. Αν δούμε το παιχνίδι συνολικά η εικόνα της Άιντραχτ είναι καλύτερη, κερδίσανε πιο πολλές μονομαχίες, πηγαίνανε πρώτη στην μπάλα, αλλά από εκεί και πέρα, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ακόμα δεν χάθηκε τίποτα. Έχουμε δυο παιχνίδια μέσα στην έδρα μας, δυο τελικούς, στους οποίους θα πρέπει να εμφανιστούμε και θα εμφανιστούμε πολύ καλύτεροι έτσι ώστε να τους κερδίσουμε», ανέφερε αρχικά.

Για το αν είναι θετικό ότι είναι στο +4 από την τρίτη Φενέρ με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου των ομίλων: «Θετικό είναι, πιστεύω ότι ξέχωρα από το παιχνίδι, είμαστε εκεί. Έχουμε δυο παιχνίδια μέσα στην έδρα μας και ένα ματς στο τέλος με την ομάδα η οποία ενδεχομένως θα είναι στην τέταρτη θέση αν δεν αλλάξει κάτι τρομερό και πιστεύω ότι τα δυο παιχνίδια στο Καραϊσκάκη θα κρίνουν την πρώτη θέση.

Η αναμέτρηση με την Άιντραχτ θεωρώ ότι χάθηκε κυρίως στο ότι η αντίπαλη ομάδα πήγαινε πρώτη στην μπάλα. Ήταν πολύ καλύτεροι στις μονομαχίες από εμάς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και για αυτό ήρθε το αποτέλεσμα. Βγήκαν πιο πολλές φορές πρώτοι στην μπάλα, πιο γρήγορα, είχαν πιο πολύ ώρα την μπάλα στην κατοχή τους την ώρα που έπρεπε και από εκεί και πέρα χάσαμε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι αυτό. Συνεχίζουμε».