25.3 C

Σοσιεδάδ – Ρεάλ 1-2: Πέρασε από το Ανοέτα και έπιασε και πάλι κορυφή (vids)

Ξετύλιξε το δώρο της Μπαρτσελόνα, πέρασε από το Ανοέτα κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Ρεάλ Μαδρίτης έπιασε κορυφή. Με πρωταγωνιστές τον Βινίσιους και τον Μπενζεμά η Ρεάλ επικράτησε με 2-1 κόντρα στους Βάσκους και έκανε το 3/3 στα παιχνίδια μετά την επανέναρξη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του, ο Βινίσιους έκανε μια από τις γνωστές κούρσες του, ανατράπηκε από τον Ντιέγκο Γιορέντε (και καθ’ υπόδειξη του VAR) και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1, με τον Ισπανό αμυντικό λίγο αργότερα να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

Η Σοσιεδάδ που κυκλοφορούσε καλά την μπάλα δεν έβρισκε διάδρομο για να απειλήσει την εστία του Κουρτουά. Με την είσοδο του Γιανουζάι (σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μερίνο στη φάση) οι Βάσκοι βελτιώθηκαν, αλλά άργησαν να μειώσουν στο σκορ. Πρώτα ο Μπενζεμά σε μια αμφισβητούμενη φάση γύρισε και εκτέλεσε τον Ρεμίρο για το 0-2 στο 70′, ενώ η Σοσιεδάδ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 83′ με τον Μερίνο που μείωσε σε 1-2.

Τίποτα δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει και έτσι η Ρεάλ Σοσιεδάδ παρέμεινε εκτός τετράδας αλλά και για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, την ώρα που η Βασίλισσα έπιασε κορυφή και στην ισοβαθμία έχει το πλεονέκτημα απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/6

Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 0-1 (11′ Ζεράρ Μορένο)

Μαγιόρκα – Λεγανές 1-1 (9′ Σάλβα Σεβίγια / 87′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ)

Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα 0-0

Σάββατο 20/6

Εσπανιόλ – Λεβάντε 1-3 (28′ Νταβίντ Λόπεθ / 14′ Μαγιοράλ, 67′ Μπάρντι, 87′ αυτ. Πεδρόσα)

Μπιλμπάο – Μπέτις 1-0 (7′ Ινίγο Μαρτίνεθ)

Χετάφε – Έιμπαρ 1-1 (30′ Ετέμπο / 45+6′ Τσάρλες)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαγιαδολίδ 1-0 (80′ Βιτόλο)

Κυριακή 21/6

Θέλτα – Αλαβές 6-0 (14′ Μουρίγιο, 20′ πεν. Άσπας, 40′, 41′ Ραφίνια, 78′ πεν. Νολίτο, 86′ Σάντι Μίνα)

Βαλένθια – Οσασούνα 2-0 (12′ Γκέντες, 35′ Ροντρίγκο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ρεάλ Μαδρίτης (83′ Μερίνο / 50′ πεν. Ράμος, 70′ Μπενζεμά)