19.7 C

Σουηδία – Πολωνία 3-2: Ο Κλάεσον χάρισε την πρωτιά στους Σουηδούς!

Η Σουηδία επικράτησε 3-2 της Πολωνίας και έριξε στο καναβάτσο την παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, τερματίζοντας στην κορυφή του πέμπτου ομίλου του EURO 2020. O Λέβα αν και προσπάθησε να κρατήσει «ζωντανούς» τους Πολωνούς δεν κατάφερε εν τέλει να βγάλει την ομάδα του από τη δύσκολη θέση, με τον Κλάεσον να δίνει τη χαριστική βολή.

Αν και η Πολωνία είναι η ουραγός του ομίλου και βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο εξ αρχής, η Σουηδία είναι εκείνη που πήρε το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ.

Ο 29χρονος μέσος της Λειψίας κέρδισε την κατοχή ύστερα από φάουλ που έγινε στον Ίσακ, έφτασε έξω από τη μικρή περιοχή του Σέζνι και με πλασέ έκανε το 1-0, ανοίγοντας το σκορ στα 82” και πετυχαίνοντας το 2ο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων.

Η Πολωνία απειλήσει στο 17′ με τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει, με το «δοκάρι» να μην του κάνει τη χάρη. Ο σούπερ σταρ της Μπάγερν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και επέστρεψε.

Ο Πολωνός πήρε το «ριμπάουντ», με την μπάλα να χτυπάει στο ίδιο σημείο και στη συνέχεια να απομακρύνεται.

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει τους Σκανδιναβούς, προκειμένου να βρει το γκολ που θα τις ανεβάσει την ψυχολογία. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων Ζιελίνσκι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Όλσεν,αλλά ο Σουηδός τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το προβάδισμα της Σουηδίας.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η Σουηδία βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον συνήθης «ύποπτο». Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κουλουσέβσκι έφυγε στην κόντρα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, την έβγαλε ωραία έξω στον Φόρσμπεργκ, ο οποίος πλάσαρε για να κάνει το 2-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με φοβερό δεξί σουτ στην απέναντι γωνία μείωσε σε 2-1, με την Πολωνία να δηλώνει παρούσα και να παραμένει «ζωντανή».

Το πάθος των Πολωνών φάνηκε μέσα στο χορτάρι, με τον Λέβα να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης στο 84′, αυτό που δεν μέτρησε στο 66′ όταν Σβίερτσοκ έξω από τη μικρή περιοχή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος, με το να VAR ενημερώνει τον διαιτητή.

Ωστόσο ήρθε ο Λεβαντόφσκι και από το ύψος του πέναλτι ο σταρ των Βαυαρών πλάσαρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Αν και οι Πολωνοί πίστεψαν στην ανατροπή, ήρθε στο 90+4′ ο Κλάεσον για να βάλει τέλος στα όνειρα τους για πρόκριση. Ο Κουλουσέβσκι έβγαλε την κάθετη και ο 29χρονος πλάσαρε για τη χαριστική βολή, με την Πολωνία να είναι και επίσημα πλέον η νικήτρια του ομίλου.

ΣΟΥΗΔΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ: 3-2

Σκόρερ: 2′, 59′ Φόρσμπεργκ, 90+4′ Κλάεσον / 61′, 84′ Λεβαντόφσκι

Γήπεδο: Αγία Πετρούπολη

Διαιτητής: Μίκαελ Όλιβερ

Κίτρινες: Ντάνιελσον / Κριχόβιακ, Γκλικ

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ, Ίσακ, Κουέισον

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ, Κριχόβιακ, Κλιχ, Πούχατς, Σβιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόβσκι