25.3 C

Σουηδία – Σλοβακία 1-0: Άλμα πρόκρισης από τα 11 βήματα!

Η ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο Σουηδία νίκησε τη Σλοβακία με 1-0 χάρη στο εύστοχο χτύπημα του Έμιλ Φόρσμπεργκ (77') και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του EURO 2020

Η Σουηδία νίκησε τη Σλοβακία με 1-0 στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Group E, και έφτασε τους 4 βαθμούς, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του EURO 2020. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 77ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ύστερα από ένα κακό σε ποιότητα πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γιάνε Άντερσον ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος. Ο Αλεξάντερ Ίσακ ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, ο Μάρτιν Ντούμπραβκα ήταν εντυπωσιακός, αλλά υπέπεσε στο πέναλτι που χάρισε τη νίκη στους τυπικά γηπεδούχους.

Η βαθμολογία του Group E:

1. Σουηδία 4 (1-0)

2. Σλοβακία 3 (2-2)

3. Ισπανία 1 (0-0)

4. Πολωνία 0 (1-2)

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ούτε ταχύτητα ούτε ρυθμό ούτε ένταση. Οι δύο ομάδες δεν πήραν ρίσκα στο παιχνίδι τους και έδειχναν να βολεύονται στην ισοπαλία. Φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δεν υπήρχαν και το ματς κυλούσε «σβηστά» στο 0-0.

Στο 27′ ο Αουγκούστινσον έκλεψε την μπάλα από τον Κόστσελνικ στα αριστερά, έβγαλε όμορφη σέντρα στον Μπεργκ, αλλά ο επιθετικός της Σουηδίας δεν έκανε καθόλου καλό τελείωμα. Αρχικά, σούταρε άτσαλα με το αριστερό και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ενώ σε δεύτερο χρόνο προσπάθησε με το κεφάλι να απειλήσει, αλλά ο τερματοφύλακας της Σλοβακίας πρόλαβε και έδιωξε με τη γροθιά.

Η τακτική είχε την… τιμητική της στο πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, χωρίς αγωνιστικό ρυθμό και ταχύτητα. Ένα σουτ του Χάμσικ με το δεξί εκτός μεγάλης περιοχής, δεν ανησύχησε τον Ντούμπραβκα στο 42′. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0 με τις τελικές προσπάθειες στο 3-2, αλλά χωρίς καμία κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες! Πάντως, οι Σλοβάκοι είχαν την εδαφική υπεροχή στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο (41%-59%).

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα το 50′ καταγράφηκε η πρώτη σημαντική ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Ντούντα σούταρε με το δεξί στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Όλσεν. Από εκεί και πέρα, όμως, η Σουηδία ανέβασε «στροφές» και ήταν εντυπωσιακή, αποκτώντας εξ ολοκλήρου τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο 59′ ο Λάρσον σέντραρε από δεξιά, ο Αουγκούστινσον έπιασε την κεφαλιά και ο Ντούμπραβκα «απογειώθηκε» διώχνοντας εκπληκτικά με το αριστερό χέρι σε κόρνερ.

Η Σουηδία είχε ένα φοβερό εικοσάλεπτο, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 60′ ο Λάρσον εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ίσακ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έκανε πάσα στον Ντάνιελσον, ο οποίος έπιασε νέα κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στο 61′ ο Φόρσμπεργκ συνεργάστηκε με τον Ίσακ, ο επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σκρίνιαρ και κατέληξε κόρνερ, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 67′ ο Λούστιγκ σέντραρε από δεξιά, πάλι ο Ίσακ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Η Σλοβακία δεν είχε… απάντηση στην επιθετικότητα των Σουηδών.

Στο 71′, πάλι ο Ίσακ απείλησε, τη φορά αυτή με δεξί σουτ από θέση μέσα αριστερά στη μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, πάλι ο Ντούμπραβκα έδιωξε σε κόρνερ, κρατώντας το μηδέν.

Η υπεροχή της Σουηδίας «καρποφόρησε» λίγα λεπτά αργότερα. Στο 75′ ο Λούστιγκ κινήθηκε κάθετα και πάσαρε στον Κουάισον, που με τη μία τροφοδότησε τον Ίσακ, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, «τσίμπησε» την μπάλα με το αριστερό και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Σλοβακίας. Ο Φόρσμπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση στο 77′ και με ψύχραιμο δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ντούμπραβκα (έπεσε σωστά, αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα), διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Να σημειωθεί πως ο Κουάισον είχε περάσει στον αγώνα αντί του αρνητικού Μπεργκ στο 64′.

Η Σλοβακία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Μάλιστα, στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Λάρσον, μετά το σουτ του Βάις, αλλά ο Ζίμπερτ δεν υπέδειξε παράβαση, ενώ η φάση εξετάστηκε και μέσω VAR, δίχως το θετικό αποτέλεσμα για τους Σλοβάκους.

Δείτε και άλλα βίντεο από τον αγώνα στην Αγία Πετρούπολη:

ΣΟΥΗΔΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 1-0

Γήπεδο: «Gazprom Arena», Αγία Πετρούπολη

ΓΚΟΛ: 77′ πέν. Φόρσμπεργκ

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία)
Βοηθοί: Γιαν Ζέιντελ (Γερμανία), Ράφαελ Φόλτιν (Γερμανία)
Τέταρτος: Γκεόργκι Καμπάκοβ (Ρωσία)
Διαιτητής VAR: Μάρκο Φριτς (Γερμανία)
Διαιτητές AVAR: Κρίστιαν Ντίνγκερτ (Γερμανία), Λι Μπετς (Αγγλία), Στιούαρτ Άτγουελ (Αγγλία)

Κίτρινες κάρτες: 23′ Όλσον / 76′ Ντούμπραβκα, 87′ Βάις

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (88′ Μπένγκτσον), Όλσον (64′ Κλάεσον), Έκνταλ (88′ Σβένσον), Λάρσον, Φόρσμπεργκ (90’+3′ Κραφτ), Ίσακ, Μπεργκ (64′ Κουάισον).

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντούμπραβκα, Πέκαρικ (64′ Χάρασλιν), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (84′ Χάντσκο), Κούτσκα, Χροσόβσκι (84′ Ντούρις), Κόστσελνικ, Χάμσικ (77′ Μπένες), Μακ (77′ Βάις), Ντούντα.