14.2 C

Σούπερ ντέρμπι με νικητή τον… Ολυμπιακό!

Δυο φορές βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου, άλλες τόσες κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Παρά τα τεράστια προβλήματα που αντιμετώπισε στην άμυνα κυρίως στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να κόψει βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και να αφήσει έτσι μόνο πρώτο στην κορυφή της Super League τον Ολυμπιακό…

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από την 5η αγωνιστική ο Ολυμπιακός, καθώς η ΑΕΚ γκρέμισε απ’ αυτήν τον μέχρι πρότινος συγκάτοικό του ΠΑΟΚ, με το ισόπαλο 2-2 στο ντέρμπι των δικεφάλων στο Ολυμπιακό στάδιο.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Σφιντέρσκι στο 16΄, όπου η γηπεδούχος είχε τεράστια αμυντικά κενά. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Μπίσεσβαρ στο 25΄ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η είσοδος Ντέλετιτς και Γιακουμάκη, άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ ισοφάρισε νωρίς στο 54΄ με τον προωθημένο Τσιγκρίνσκι, αλλά τα αμυντικά της προβλήματα συνέχισαν να είναι εμφανή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ(1-2).

Η κυριαρχία της Ένωσης είχε σαν αποτέλεσμα να φθάσει με τον Ντέλετιτς στο 79’ ξανά στην ισοφάριση κι ενώ νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του Μάνταλου ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR. Ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος, αλλά παραμένει αδιευκρίνιστο αν στην κεφαλιά του Γιακουμάκη που προηγήθηκε ο Ζίφκοβιτς απομάκρυνε τη μπάλα δίχως αυτή να έχει περάσει τη γραμμή.

Μετά το 2-2 ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά ο Μπάρκας επενέβη όποτε χρειάστηκε κι έτσι η ΑΕΚ μοιράζεται την τέταρτη θέση με τον ΟΦΗ.

Περισσότεροι από 40.000 φίλαθλοι της ΑΕΚ απόλαυσαν στο ΟΑΚΑ ένα από τα καλύτερα ντέρμπι των τελευταίων χρόνων. Θα περίμενε κανείς ότι οι γηπεδούχοι θα μπουν με… αέρα στον αγωνιστικό χώρο παροτρυνόμενοι από τους φίλους τους, αλλά εμφανίστηκαν διστακτικοί, τρακαρισμένοι και αποσυντοντισμένοι.

Οι δύο δικέφαλοι είχαν πολλές καλές στιγμές, ρυθμό ανά διαστήματα, η ΑΕΚ είχε την κατοχή 56%, αλλά τρύπιες άμυνες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αλλαγμένος όχι μόνο σε επίπεδο προσώπων αλλά και τακτικής, με τον Μπίσεσβαρ δεκάρι, τους Λημνιό και Ελ Καντουρί στις πτέρυγες και μοναδικό προωθημένο τον Σφιντέρσκι,  έπιασε στον ύπνο την ΑΕΚ και με σύστημα 4-2-3-1 που ξεκάθαρα τον είχε αναβαθμίσει αγωνιστικά σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν, επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο. Το 3-5-2 του Κωστένογλου αποδείχτηκε προβληματικό.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 14′ με 0-1 όταν ο Λημνιός έδωσε ένα πάρε-βάλε στον Σφιντέρσκι και αυτός σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ και έχασε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.

Η μεγαλύτερη όλων το χαμένο πέναλτι του Μπίσεσβαρ στο 25′ όταν ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών (αφού συμβουλεύτηκε  το VAR) στο καθαρό χέρι του Μπακάκη μέσα στην περιοχή αλλά ο Ολλανδός, αν και «ψάρεψε» τον Μπάρκα, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Ο Κωστένογλου άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 βάζοντας τον Μπακάκη δεξί μπακ και τον Παουλίνιο δεξί χαφ και η ΑΕΚ ισορρόπησε χωρίς ωστόσο να καταφέρει πάντως να απειλήσει ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ που είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Το 0-1 ήρθε χωρίς πολύ κόπο για τον ΠΑΟΚ ως σκορ ημιχρόνου αλλά στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο.

Οι αλλαγές του Κωστένογλου που έβαλε στο ματς τους Ντέλετιτς και Γιακουμάλη έδωσαν μέτρα στην ΑΕΚ και εκείνη ισοφάρισε πολύ γρήγορα όταν στο 54′ ο Λιβάγια βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Τσιγκρίνσκι στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ και ο Ουκρανός ισοφάρισε. Αλλά με ένα γκολ-καρμπόν του 0-1, με τον Λημνιό να μπαίνει από τα δεξιά, να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σφιντέρσκι και αυτόν να νικάει τον Μπάρκα, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 58΄.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι άναρχο και άγρια όμορφο, η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση και το ΟΑΚΑ καρδιοχτύπησε σε δυο φάσεις ελέω VAR. Πρώτα ακυρώθηκε το γκολ του Μάνταλου αλλά στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 79′, ο Ντέλετιτς έκανε το 2-2 σε ουσιαστικά άδειο τέρμα εκμεταλλευόμενος την άψογη ενέργεια και ασίστ του Μάνταλου. Το παιχνίδι θύμισε ματς αλάνας στο τελευταίο δεκάλεπτο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους φρέσκους Ζαμπά και Ακπόμ να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Το τελικό 2-2 έδειξε να ικανοποιεί τους δύο αντιπάλους.

Ο Ελβετός Κλόσνερ χρέωσε με κάρτα τους Βράνιες (55’), Γαλανόπουλο (83’), Γιαννούλη (51’), Ζαμπά (81’)

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο (46’ Γιακουμάκης), Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς, Λόπες, Μάνταλος (85’ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46’ Ντέλετιτς), Λιβάγια

ΠΑΟΚ (Α, Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (77’ Ζαμπά) , Μπίσεσβαρ (88’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (65’ Ακπομ)