24.6 C

Σπέτσια – Μίλαν 2-0: «Λιποθύμησε» και άνοιξε τον δρόμο στην Ίντερ (vid)

Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της στη Σπέτσια η Μίλαν. Λίγες ώρες μετά την ήττα της Γιουβέντους στο ντέρμπι με τη Νάπολι (1-0), η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση απέναντι στους νεοφώτιστους και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια (2-0).

Το… μπαλάκι πλέον είναι στα χέρια της Ίντερ, η οποία το βράδυ της Κυριακής (14/2) εφόσον κερδίσει στο Μιλάνο τη Λάτσιο, τότε θα πιάσει κορυφή και θα είναι στο +1 από τη Μίλαν και στο +8 από τη Γιουβέντους που θα έχει ματς λιγότερο.

Το κακό για τη Μίλαν ξεκίνησε από το πρώτο ημίχρονο, όταν δεν πραγματοποίησε καν σουτ στην εστία. Οι γηπεδούχοι με πίεση στην μπάλα και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας άνοιξαν το σκορ στο 56′ με τον Ματζιόρε.

Έντεκα λεπτά αργότερα, από ένα φάουλ αριστερά εκτός περιοχής της Μίλαν, ξεκίνησε η φάση του 2-0. Ο Εστέβες έστρωσε για τον Μπαστόνι που έπιασε φοβερό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.