18.7 C

Στα επτά γκολ σταμάτησε η Σίτι στο «Etihad» (vid)

Τρελή και παλαβή η Σίτι δεν έδειξε οίκτο στους αντιπάλους της και νίκησε με 7-0 τη Σάλκε, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Champions League

Οι «πολίτες» δεν σταμάτησαν πουθενά στο γήπεδό τους και με καταιγισμό γκολ έριξαν επτά γκολ στη Σάλκε και βρίσκεται πανηγυρικά στα προημιτελικά του UEFA Champions League.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Σάλκε παρά την προσπάθεια των Γερμανών στον πρώτο αγώνα και παρά την παρουσία των 2.700 οπαδών των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ξεκίνησε με πίεση σε όλο το γήπεδο και ένα τέταρτο μετά την έναρξη ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Το γύρισμα του Στέρλινκ έφερε τον Αγκουέρο σε πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των Γερμανών.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Σάλκε είχε αξιοπρεπή παρουσία στο γήπεδο και έδινε αρκετές μάχες στο χώρο του κέντρου, ενώ είχε κλείσει τους χώρους στη περιοχή της. Στο 33΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να ανατρέπεται μέσα στη περιοχή.

Μετά από την επιβεβαίωση και του VAR ο Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και έσκαψε τον Φέρμαν για το 1-0 των Άγγλων. Και ύστερα ξεκίνησε ο καταιγισμός. Λίγα λεπτά αργότερα ξανά με το ίδιο δίδυμο ήρθε και το δεύτερο γκολ. Στέρλινγκ τη πάσα, Αγκουέρο το τελείωμα κάτω από τα πόδια του Φέρμαν και κάπου εκεί η Σίτι καθάρισε την πρόκριση.

Το ημίχρονο δεν είχε τελειώσει καλά-καλά και ο Λερουά Σανέ έφυγε στη πλάτη της άμυνας των Γερμανών μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα και με ένα διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 και το συνολικό 6-2. Η Σίτι είχε καταφέρει να ξεσπάσει μόλις σε είκοσι λεπτά και να κλειδώσει με άνεση την πρόκριση στους «8».

Όμως, οι «πολίτες» δεν χαλάρωσαν και δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 55΄ ένα δυνατό σουτ του Στέρλινγκ κατέληξε σε τέταρτο τέρμα της Σίτι, με ακόμα μια επιβεβαίωση από το VAR.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα τα είχε όλα και κυρίως πλουραλισμό. Αυτή τη φορά ο Σανέ έκανε την κάθετη και ο Μπερνάρντο Σίλβα έστειλε για πέμπτη φορά στα δίχτυα του Φέρμαν, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού για τους Άγγλους.

Έξι λεπτά μετά, ο νεοεισερχόμενος Φόντεν που μπήκε για να πάρει τις απαραίτητες εμπειρίες, πήρε την τρίτη ασίστ του Σανέ και την μετέτρεψε σε γκολ για το 6-0.

Το κερασάκι στη τούρτα ήρθε στο 84ο λεπτό από τον Γκαμπιέλ Ζεσούς με βολίδα από τη μεγάλη περιοχή.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε με ευκολία την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League με συνολικό σκορ 10-2.